Het Brouwershuisje van de gemeente Bloemendaal is te beschouwen, is een rijksmonument. Jachthuis Men gaat ervan uit dat het Brouwershuisje oorspronkelijk het jachthuis geweest moet zijn van de hofstede de Achterkoekoek, nu Koekoeksduin. Dit blijkt uit enige over blijfselen van het pand, zoals de betegelde kelder, die als opslagplaats voor het wild tijdens de jacht diende. Het gebouw beschikt over twee naast elkaar liggende gewelfde kelders die zich over de hele lengte en breedte van het pand uitstrekken. In het verleden is wel eens de veronder stelling geuit dat één van deze kelders het begin moet zijn geweest van een onderaardse gang, die naar het klooster Mariënbosch moet hebben gelopen. Maar er is nooit iets gevonden dat als bewijs daarvoor kan worden aangevoerd. Juist het feit dat die gewelven parallel naast elkaar lopen maakt deze legende onwaarschijnlijk. Bovendien zijn nooit enige overblijfselen van dit klooster teruggevonden. Dat het gebouwtje niet is gebouwd als boerderij blijkt uit het ontbreken van de gebruikelijke melkkelder met waterput en opkamer. VOORMALIG JACHTHUIS EN SCHUILKERK Ondanks het feit dat Bloemendaals geschiedenis vele eeuwen teruggaat zijn er nog maar weinig gebouwen uit de 17de of 18 de eeuw in de gemeente te vinden. Een mooi voorbeeld van een oud monument, dat maar weinigen ken nen omdat het diep verscholen in het bos ligt, is het Brouwershuis] e aan de Vogelenzangseweg 3 in Aerdenhout. Het Brouwershuisje dateert uit het begin van de 16de eeuw. Er is in de loop der eeuwen wel wat aan verbouwd, maar toch draagt het geheel nog een stempel van het oude. Uiterlijk bestaat het gebouw uit twee, in hoogte verschillende delen onder zadeldak, die in topgevels eindi gen. Aan de noordzijde zijn twee fraaie, bij een restauratie deels dichtgemetselde lange boogramen te zien. De funda menten bestaan uit zwaar gemetselde booggewelven met vloeren van oude tegels. Jammer is dat slechts weinigen dit huisje kunnen zien, want het ligt op particulier terrein. Eerst moet men tien minuten door het bos van het huidi ge buiten Koekoeksduin lopen om de beoogde plek te bereiken. Dit Brouwershuisje, dat als één van de oudste en waardevolste cultuurmonumenten in het zuidelijke deel Schuilkerk Een zekere bekendheid kreeg het Brouwershuisje in zijn functie als schuilkerk voor katholieke samenkomsten. Toen de Hollandse steden eind 1 6de eeuw een voor een de kant van de Geuzen tegen de koning van Spanje kozen was de Hervorming een feit. Kloosters en kerken werden door de Een opname uit 1939 toont het lichtkozijntje in de wildkelder van het oude jachthuis. Opmerkelijk zijn de mooie oude tegels die in de kelder vloer liggen. 26 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 3, najaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 26