Van de redactie Zoals gewoonlijk staat het najaarsnummer van Ons Bloemendaal in het teken van de Open Monumentendag. Het is al weer een aantal jaren dat Ons Bloemendaal de organisatie van deze dag op zich neemt en het is ieder jaar weer spannend om een monument te vinden dat zich leent voor openstelling voor het publiek. Dit jaar hebben wij het Waterleiding bedrijf Zuid-Kennemerland bereid gevonden om een markant en zeer tot-de-verbeelding-sprekend monument in onze gemeente open te stellen: de Watertoren te Overveen. Wij zijn hen hiervoor zeer erkentelijk. Vanwege de Watertoren hebben de meeste artikelen in dit nummer een enigszins 'nat' karakter. Allereerst schenken we natuurlijk aandacht aan de watertoren zelf. Drs Ernst van der Kleij en drs Hildebrand de Boer, beiden architectuur histo rici, geven aan wat de functie van een watertoren is en waarom de toren het verdient om op de provinciale monumen tenlijst te staan. Een tweede monument dat met water te maken heeft, is het voormalige betonnen filtergebouw van de Bloemendaalse Waterleiding aan de Hoge Duin en Daalseweg te Bloemendaal. Drs De Boer schets in het kort de geschie denis en de waarde van dit monument. Met de beschrijving van twee monumenten die met waterwinning te maken hebben, ontkomen we er niet aan om aan die waterwinning zelf ook enige aandacht te besteden. Bloemendaal in de geschiedenis van de waterleiding in Noord- Holland, wordt beschreven door drs De Boer en onze voormalige redacteur mevrouw H. van Voorst Vader-Duyckinck Sander. Van haar hand is ook een boeiend artikel over de geschiedenis van de duinen en de vernatting die daar momen teel plaatsheeft. Als laatste besteden we in een artikel van drs H. Spijkerman aandacht aan het Brouwershuisje. Alhoewel de naam van dit monument ook enige nattigheid in de vorm van bier suggereert, heeft dat er toch maar zijdelings mee te maken. Het gebouwtje werd in vroeger tijden gebruikt als jachthuis en als schuilkerk. Wij wensen u veel leesplezier en een droge Monumentendag toe. Anneke Tjan-Bakker 4 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 3, najaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 4