t T De watertoren te Overveen kort na de voltooiing in 1898. Door de hoge situering op een duintop kon voor de benodigde waterdruk worden volstaan met een betrekkelijk geringe bouwhoogte. De op een cirkelvormig grondplan gebouwde watertoren bestaat uit een naar boven toe smaller wordende toren schacht met daarboven een sterk uitkragend hoogreservoir met ommanteling in metselwerk. Het metselwerk is hoofdzakelijk uitgevoerd in rode baksteen, voor de decora tie is naast rode baksteen gebruik gemaakt van natuursteen en van oranjerode en gele baksteen. Torenschacht De cilindervormige torenschacht bestaat uit een constructie van tien kolommen die aan de buitenzijde herkenbaar zijn en die tien traveeën vormen. De torenschacht is horizon taal geleed in twee gedeelten. Het onderste deel heeft een gebosseerde ruwe, weerbare) natuurstenen plint die in één travee wordt doorbroken door een getoogde toegang met trap en dubbele houten deur. Boven de deur bevindt zich een kalf met daarop in reliëf ANNO 1898, in het boogveld daarboven een reliëf met het Haarlemse stadswa pen. De overige negen traveeën van het onderste gedeelte van de schacht hebben grote getoogde lichtopeningen, bestaande uit twee smalle en getoogde ijzeren achtruitsra- men met daarboven een klein rond vijfruits raam dat bestaat uit vier ruiten rond een cirkelvormige ruit. Het onderste en het bovenste gedeelte van de schacht worden van elkaar gescheiden door krachtig geprofileerde lijsten. Elk van de tien traveeën in het bovenste gedeelte heeft een De toegangsdeur. smalle en hoge lichtopening met getoogde bovenzijde. Deze lichtopeningen hebben elk een getoogd ijzeren acht- ruitsvenster. De schacht heeft aan de bovenzijde een boog- fries die alternerend aansluit op de kolommen en de ven sterassen. Vanuit het boogfries ontstaan twintig gietijzeren consoles die de cilindervormige ommanteling van het hoogreservoir dragen. Hoogreservoir Het hoogreservoir zelf rust met een ring op de bovenzijde van de schacht. De ommanteling heeft twintig pilasters met abstract vormgegeven kapitelen, fries en krachtig geprofileerde kroonlijst. Boven de kroonlijst wordt het muurwerk beëindigd met kantelen die op vier punten door hoger opgemetselde kantelen worden onderbroken. Midden op het dak bevindt zich een kleine vierhoekige toren met kanteelachtige bekroning. Deze kleine toren geeft vanaf de centrale spiltrap toegang tot het dakplateau. Watertoren in kader wat er wi nco m p I ex Watertorens dienen om voldoende waterdruk op het water leidingnet te garanderen. Daartoe bevindt zich boven in de toren het eerder genoemde hoogreservoir. Het water wordt eerst ontijzerd en voorgefilterd. Hiertoe diende in Overveen tot 1968 het ontijzeringsgebouw van J. Schotel, een char mant neo-renaissancegebouw dat samen met de watertoren en het machinegebouw het oorspronkelijke architectonische karakter van het waterwincomplex bepaalde. 8 Ons Bloemendaal, 19e jaargang, nummer 3, najaar 1995

Ons Bloemendaal | 1995 | | pagina 8