Anthonie Pieter Smits, bestuurslid van de Schoolvereniging en architect van het schoolgebouw, voor zijn landhuis 'De Kroft'. De architect Anthonie Pieter Smits is in 1881 geboren in Haarlem, aan de Gedempte Voldersgracht 18. Als dertienjarige komt hij in de leer bij de beeldhouwer jongbloed in het Atelier voor Kerkelijke Kunst. Ook volgt hij lessen aan de Haarlemse School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten, onder meer bij de architecten De Bazel en Hanrath. In 1900 verhuist hij naar Den Haag waar hij in samenwerking met Hendrik Fels onder meer een aantal villa's bouwt; hij trouwt er met een zusje van Fels. In de visie van Smits vormen architectuur, kunstnij verheid en tuinarchitectuur één samenhangend geheel. Vanuit deze opvatting bouwt hij in 1917, als woon- en werkruimte voor zichzelf en zijn gezin, in Aerdenhout aan de Westerlaan [nu Burgemeester Den Texlaan 15] het romantische landhuis De Kroft. In de gemeente Bloemendaal heeft hij onder andere ook Eykengaarde (Den Texlaan 17), De Witte Hoeve (Den Texlaan 23), De Palm (Boekenroodeweg 85), De Ransuil (Leeuwerikenlaan 18) en Mariënweide (Boekenroodeweg 83) gebouwd. De bouw van een school is voor hem een uitzondering. Het huIpschoo11je Van meet af aan is een aantal ouders, in goed vertrouwen, op de ontwikkelingen vooruitgelopen. Bij de huisschilder Ten Have, .aan de Zandvoortselaan 3 77 [nu het makelaars kantoor Aerdenhout Omstreken]wordt de achterkamer gehuurd. Er komt een jonge, progressieve onderwijzeres, juffrouw Stuurman, en al vanaf september 1922 genieten acht Aerdenlioutse en twee Zandvoortse Ten Have kinder tjes, verdeeld over een eerste en tweede klas, hun onder wijs vlakbij (of in) huis. Ze krijgen les volgens een soort Dalton-systeem en op hun rapporten staan geen cijfers maar hele beschrijvingen. Het blijkt geen slechte gok, dit klasje. Twee jaar later heeft de Schoolvereniging een bouwvergunning. Op slag is zij de achterkamer van Ten Have ontgroeid. Tijd voor een hoofd der school, voor een extra juf, voor een grotere lokatie en voor beproefde onderwijsmethoden: gewoon, rapporten met cijfers bijvoorbeeld. Een gepensioneerde oud-Indiëganger, meneer Zieren, krijgt de leiding over de tweede hulpschool, enkele huizen verderop. De eerste dag van het nieuwe schooljaar, 1 september 1924, is ook offi cieel de eerste dag in het bestaan van de nieuwe school. Zakelijk verschaft een derdeklassertje, Beatrijs de Lugt, op 25 september 1924 de meest relevante gegevens aan haar inmid dels verhuisde buurmeisje Frieda Lobatto: '...Er is een groote school. Nog niet die groote die komen zou maar nog een hulp- school. Die groote wort gebaut bij de doodweg. Er zijn 28 kinderen. Het is op Het klasje van juffrouw Stuurman in 1922, in de achtertuin van Ten Have. Van links naar rechts - Staand; Frieda Lobatto, Dick van Leer, juffrouw Stuurman, Beatrijs de Lugt, Kees ten Have, Corrie ten Have, Hannah Smits, Egbert Smit. Zittend; Carl Theo Lens, Eddy Staderman, Beppo van Hall, Joop ten Have, Mientje ten Have. Mientje en Corry waren de twee Ten Have kinderen die eigenlijk geen deel uit maakten van het klasje. 18 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 1, voorjaar 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 18