De Wonderboom van Overveen In 1781 komt het landgoed Elswont te Overveen in het bezit van Mr. Jacob Boreel, advocaat-fis caal van het College ter Admiraliteit te Amsterdam. Elswout is dan inmiddels al bijna honderd- vijftig jaar oud en heeft in die tijd verschillende eigenaren gekend. Het is echter onder Boreel's leiding dat er verregaande veranderingen plaatsvinden op Elswout. Zo verbouwt hij het Grote Huis ingrijpend, waarbij het zogenaamde tweede poortgebouw verdwijnt. De tot dan toe geometrisch aangelegde tuin wordt her schapen in een landschap spark naar Engels voor beeld, onder leiding van de bekende landschapsarchi tect Michael. Daarnaast ver betert Boreel de wegen rondom Elswout en ver nieuwt hij de daarin aan wezige bruggen. Hij vraagt en verkrijgt toestemming het tracé van de huidige Zijweg en Duinlustweg daarbij enigszins te verleggen zodat zij niet langer over zijn terrein lopen. Als eerste gaat hij daarna over tot omrastering van zijn landgoed. En dan beginnen de inwoners van Overveen te mopperen, want door deze afrastering worden paden afgesloten die zij 'zints onheuchelijke tijden' gebruikten en die onder meer leiden naar de Wonderboom van Overveen. Zondagmiddagwandeling De wonderboom, een merkwaardig vergroeide beuk stond in de zuid-westhoek van het landgoed, dichtbij het water. Deze boom, veelvuldig uitgebeeld, is voor verschil lende generaties Overveners het doel geweest van de zon dagmiddagwandeling, en nu dreigde hij dus onbereikbaar te worden. Tenslotte gaat het 'Gerecht van Tetterode' zich met de kwestie bemoeien. In een lange brief wordt de heer Boreel om een onderhoud gevraagd teneinde de zaak in den minne te schikken op een voor iedereen aanvaard bare wijze, 'waarbij aan fatzoenlijke opgezetenen onzer ambagte gelegenheid zoude worden gegeven om het aan gename van die wandelingen bijzonder tot en naa de Wonderboom bij vervolg ook te kunnen genieten'. En de Overveners krijgen hun zin. Bij schrijven van 8 sep tember 1792 laat Jacob Boreel het 'Gerechte' weten dat 'fatsoenelijke ingesetenen en speciaal die van Overveen en die geenen die aldaer hun Somer verblijf houden' toestem- Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996 ming krijgen hun wande ling naar de wonderboom te maken mits zij zich aan de poort melden bij de tuinbaas en 'tot soo lange dat daar geen misbruik van gemaakt wierd'. Wonderlijke bomen Tot hoe lang de wonder boom het heeft uitgehou den vertelt het verhaal niet, maar 'wonderlijke' bomen telt Elswout nog altijd; 'wonderlijk' vanwege hun omvang, vorm of kleur of vanwege hun plaatsing in de ruimte of hun geschiedenis. De grote rode beuk bijvoorbeeld, ten oosten van het Grote Huis, werd ooit geplant bij de geboorte van de derde Willem Borski in 1834. De inmiddels dus meer dan hon derdvijftig jaar oude, imposante boom blokkeert door zijn omvang de destijds door Zocher jr. aangelegde herten- baan, de oostelijke zichtas vanuit het Huis op Haarlem, geaccentueerd door de dubbele lindenlanen ter weerszij den. Op korte afstand van deze beuk, achter het gothische prieeltje staat een bescheiden boompje. Het wonderboom- pje in de voormalige kruidentuin van Anna Borski, Anna's Lusthof genaamd. Als kind legde zij samen met de tuin baas een knoop in de twee buigzame scheuten van het jonge boompje, waardoor het een nog altijd zichtbare 'wonderlijke' vorm heeft gekregen. Voor mij is het een kleine 'wonderboom van Overveen', een zondagmiddag wandeling meer dan waard! Jet Slagter-Wieringa 11

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 11