David Borksi plantte in I860 'Wellingtonia' op Overbeek Eén boom op de buitenplaats 'Overbeek' aan de Bloemendaalseweg in Overveen herinnert nadrukkelijk aan een roemrijke familie in het Bloemendaalse: de Borski's. De boom is een Wellingtonia (Sequoia gigantea Decne) of Mammoetboom, een voor ons land uiterst zeldzame soort, waarvan David Borski er in 1860 één in de tuin van zijn zomerverblijf liet planten. David Borski (1793-1870) woonde sinds 1841 op Overbeek, nadat zijn moeder, mevrouw Borski - Van de Velde (1764-1846), wonend op Elswout, op 18 mei 1840 de overplaats van De Beek voor haar oudste zoon aan kocht. Haar man, Willem Borski I, was in 1814 op 49- jarige leeftijd overleden, maar zij zette het werk van haar man, commissionair aan de Amsterdamse beurs, voort tot dat haar zoon Willem Borski II oud genoeg was de zaken over te nemen. Lindenheuvel De Bloemendaalseweg, aanvankelijk een zanderig pad, doorsneed de buitenplaats De Beek. Toen de overplaats ten westen van de weg door de aankoop door de Borski's tot zelfstandige buitenplaats promoveerde werd het huis, naar een ontwerp van architect I.H. Warnsinck, in een reeds aangelegd landgoed neergezet. Het hoge duin direct naast het in neo-classicistische stijl opgetrokken huis was en is nog altijd beplant met Linden, waaraan de buitenplaats zijn eerste naam ontleende: Lindenheuvel. Johanna Jacoba van der Vliet-Borski (1828-1912), woon achtig op Duinlust (CIOS), erfde Lindenheuvel als oudste van het gezin van Willem Borski II. In 1900 liet zij aan de andere kant van datzelfde duin voor haar dochter Olga Catharina Antoinetta (1858-1941), gehuwd met de beroemde Zwitserse ornitholoog Adolphe Burdet (1860- 1940), een nieuw en groter huis bouwen. De naam Lindenheuvel werd aan dat nieuwe huis verbonden en het huis van David Borski werd herdoopt in Overbeek als samentrekking van Overplaats van De Beek. Groene buffer In feite zijn uit De Beek in de loop van de tijd dus drie landgoederen ontstaan: De Beek, Overbeek en Lindenheuvel, die tezamen een groene buffer vormen tus sen de kernen Bloemendaal en Overveen. Op De Beek staat het derde, in 1936 gebouwde huis; het huis op Lindenheuvel is gesloopt en alleen op Overbeek staat nog het oorspronkelijke huis, één van de redenen waarom deze buitenplaats is toegelaten tot de Stichting tot Behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen. Deze stichting beschikt onder meer over een eigen hoveniersbe drijf dat de aangesloten eigenaren van de landgoederen bijstaat bij het beheer en onderhoud ervan. Voor Overbeek zal te gelegener tijd een beheerplan worden uitgewerkt. Een inventarisatie van de flora is reeds voltooid. Blikvangers David Borski liet als Heer van Overbeek verschillende bomen planten. Niet alleen de Wellingtonia (hoogte circa 20 meter en een stamomtrek van bijna 3 meter), maar bekend is dat in 1857 ook een geslaagde zaaiproef werd gedaan met de Grove Den, afkomstig uit de Pyreneeën. Er staan op Overbeek nog twee exemplaren. Van drie andere pronkstukken is niet bekend of deze zijn geplant ten tijde van David Borski. Zoals gezegd werd het huis in een bestaand landgoed gebouwd. De eerste is een Taxus baccata, waarvan de leeftijd wordt geschat op mini maal 150 jaar. Als boom komt deze Taxus weinig voor; bekend is dat de oudere exemplaren vooral op buitenplaat sen voorkomen. De stamomtrek is 2,60 meter. De blikvanger, in de zichtas van het huis, is Fagus sylvati- ca 'Atropunicea' ofwel Bruine Beuk. De hoveniers schatten de boom met een stamomtrek van 4,50 meter op 150 a 200 jaar oud. Hij verdampt per dag zo'n 10.000 liter water. Waarschijnlijk wordt hij gevoed door één van de onderaardse afwateringstroompjes uit de duinen, die de vele vijvers langs de oostzijde van de Bloemendaalseweg voeden. Bijzonder is ook een oude Veldesdoorn (Acer campestre), die in ons land meestal als struik voorkomt, maar zich op Overbeek heeft ontwikkeld tot een karakteristieke boom, waarvan de dikke steunwortels met de stam zijn vergroeid. Andere boomsoorten op het landgoed zijn verder onder meer Beuk, Eik, Esdoorn, Iep en Kastanje, waaronder twee 12 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 12