Feestbomen in Bloemendaal Bomen zijn een rijk bezit, en dat niet alleen uit een oogpunt van natuur en milieu. De massie ve stam van een boom, de takken die naar de hemel reiken, de wortels die diep in de aarde groeien; ieder aspect van een boom brengt tot uitdrukking wat mensen raakt. Namelijk een besef van hemel en aarde, van de geestelijke en van de materieel-lijfelijke zijde van ons bestaan. (1765-1814) en Johanna Jacoba Borski-van de Velde (1764-1846) volwassen werden, zouden er maar drie voortleven door nageslacht. Hun zoon Willem Borski II (1799-1881) trouwde in 1820 met Cathérine Annette Boode (1801-1877). Na twee dochters werd op 31 augustus 1834 te Amsterdam een zoon, Willem Borski III geboren. Ter gelegenheid van zijn geboorte, nu dus 162 jaar gele den, heeft grootmoeder Borski-van de Velde op haar bui ten Elswout de bruine beuk geplant. Het is maar goed dat zij toen niet geweten heeft dat 'erfprins' Willem Borski III in 1884 kinderloos zou sterven, waardoor de familie Borski in mannelijke lijn ophield te bestaan. Geboortebooin op E Iswout In de hertenkamp van het landgoed Elswout staat een hele grote bruine beuk. 's Zomers belemmert hij het zicht naar en vanaf het Grote Huis en is dus eigenlijk op een verkeerde plek geplant. Maar daaraan dacht in 1834 niemand, toen deze beuk geplant werd uit vreugde om de geboorte van een stamhou der- De 'Julianaboom' in 1917 voor de inmiddels verdwenen politiepost op de Van de acht kinderen die in het gezin van Willem Borski hoek van de Busken Huetlaan en de Prof. van Vlotenweg. G ebo o rt e boo m in Bloemendaal In Bloemendaal staat aan de Brederodelaan een koningslin de (met de botanische naam Tilia vulgaris!). Deze linde staat niet meer op de oorspronkelijke plaats. Daaraan is een verhaal verbonden. Ter gelegenheid van de geboorte van het prinsesje Juliana op 30 april 1909 werd de koningslinde geplant bij het toenmalige politiebureau aan het einde van de Kleverlaan, bij de kruising van de Busken Huetlaan en de Professor van Vlotenweg. Toen de politie in 1937 een nieuw bureau te Overveen betrok (nu de wankel van Albert Heijn bij het station) werd het oude bureau omgebouwd tot een villaat je door een heer die in de oorlog als NSB-er bekend stond. Men begon zich toen zorgen te maken om de De verwevenheid van verleden, heden en toekomst komt ook tot uitdrukking in het wezen van een boom. Vaak wordt dan ook een boom geplant om de vreugde die men voelt bij een bepaalde gebeurtenis tot uitdrukking te bren gen. In de hoop dat ook latere generaties dat moment van vreugde zullen begrijpen, kiest men voor zo'n boomplant- feest langlevende bomen zoals linden, beuken en eiken. Vrijheidsboom De eerste gedenkboom waarvan wij het bestaan kennen, werd waarschijnlijk niet in de aarde geplant, maar tijdelijk opgericht. In het Haarlemse gemeente-archief bevindt zich een kopergravure van een Vrijheidsboom te Overveen, met de vermelding 'geplant 16 juni 1795'. Uit vreugde over de komst van de Fransen zal men in Overveen net als op de Grote Markt te Haarlem om deze Vrijheidsboom hebben gezongen en gedanst. 14 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 14