16 december 1941: De boom werd eerst flink gesnoeid en toen verplant naar het plantsoen aan de Brederodelaan. ongun stige plaats van deze Julianaboom. De toenmalige directeur van Publieke Werken, de heer J. de Jong Czn heeft er in 1941 voor gezorgd dat de Julianaboom door de plantsoenen dienst werd verplant. Dit was een hele onderneming, want de boom was al behoorlijk oud. Zonder er veel ruchtbaar heid aan te geven werd de boom flink gesnoeid, uitgegra ven en met een Malle Jan, door paarden getrokken, naar een veiliger plaats vervoerd. Dat werd het plantsoen aan de Brederodelaan, recht tegenover het eigen huis van de heer De Jong, die er zo een oogje op kon houden. Nu, na nog eens ruim 50 jaar, is de boom nog zeer vitaal, en wie goed kijkt kan nog steeds zien waar hij toentertijd werd gesnoeid. Twee huwelijksbomen Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard, op 7 januari 1937, werden in de gemeen te twee bomen geplant. Midden in Vogelenzang staat op de hoek van de Vogelenzangseweg en de Graaf Florislaan een kastanjeboom (Aesculus hippocastanum, paardekastan- je) met een hekje er omheen. De boom in Vogelenzang is 20 jaar oud, en dus niet degene die in 1937 werd geplant. De tweede 'Juliana en Bernhard-boom' is een moeraseik (Quercus palustris) die op 7 januari 1937 werd geplant in het plantsoentje aan de Ter Hoffsteedeweg te Overveen. Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996 De Julianaboom is anno 1996 nog steeds vitaal. Koninginnebomen In hetzelfde plantsoentje aan de Ter Hoffsteedeweg, vlak achter het gemeente huis, staat nog een feest- boom. Het is weer een koningslinde (Tilia vulga ris) die werd geplant op 30 april 1980, de kro ningsdag van koningin Beatrix. Ter gelegenheid van het 25-jarig, 'zilveren' huwe lijksfeest van koningin Beatrix met prins Claus werden in 1991 maar liefst twaalf zilverlinden (Tilia vulgaris 'Celeste') geplant op gemeente. Bevrijdingsboom Aan de Bloemendaalseweg in Overveen staat vlak bij de kruising met de Zijlweg een Bevrijdingsboom. Deze boom, een koningslinde, werd geplant op 4 mei 1945, en op 5 mei werd het hekje geplaatst. De burgemeester, Jhr. Mr. C.J.A. den Tex, die de volgende dag zijn ambt weer ofifi- 15 Een tekening van de 'huwelijksboom' van Juliana en Bernhard aan de Ter Hoffsteedeweg in Overveen. diverse plekken in de

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 15