Toespraak van burgemeester Jhr. Mr. Den Tex na de onthulling van het hekwerk om de 'bevrijdingsboom' in het plantsoen aan het dorpsplein te Overveen. cieel zou aanvaarden, hield bij de onthulling van het hekje een toespraak. Het mooie hekje was belangeloos gemaakt door de kunstsmid Honnebier en werd door de vereniging 'Het Dorpsplein' te Overveen aan de gemeente overgedra gen. Boomplantdagen voor de jeugd 'De natuur heeft een veredelende invloed op het kind'. Dat liet het Ministerie van Landbouw en Binnenlandse Zaken in 1927 weten in een oproep om boomplantdagen voor de jeugd te organiseren. Het zelf geplante boompje zou niet alleen de aandacht voor de verdere groei stimuleren, maar ook belangstelling wekken voor alles wat groeit en bloeit. De boomplantdagen hadden dan ook een grote opvoedkundige betekenis, die nog zou toenemen als het onderwijzend personeel de indrukken bij de kinderen zou verdiepen. Door aan de plantdagen enige feestelijkheid te verbinden zou één en ander nog meer indruk op de kin deren maken. De Vereniging voor Jeugdwerk gaf graag aan de oproep van het ministerie gehoor. Zij verzocht bur gemeester en wethouders beleefd de Bloemendaalse jeugd bomen te laten planten aan de nieuwe Rustenburgherweg te Bloemendaal-dorp. Het college was blijkbaar niet over tuigd van de opvoedkundige betekenis van een booni- plantdag. Het ging teveel geld, kosten, en burgemeester en wethouders beschikten dan ook afwijzend. Pas in 1946 werd de eerste boomplantdag voor de jeugd van Bloemendaal georganiseerd. Tijdens de Hongerwinter van '44-'4S waren hier zeer veel bomen geveld, en bovendien vond 'vrijwel iedereen' dat de jeugd tijdens de laatste oorlogsjaren in hoge mate was verwilderd. Daarom moest de jeugd bomen planten, want 'wat men zelf poot, respecteert men'. Met regelmatige boomplantdagen kon dan ook een belangrijke bijdrage geleverd worden aan de opvoeding van de Bloemendaalse jeugd. In de jaren zeventig nam het enthousiasme voor de boom plantdagen af. Bij de scholen was er gebrek aan animo Het ontwerp van het smeedijzeren hekje om de bevrijdingsboom. onder het onderwijzend personeel, dat hiervoor haar vrije woensdagmiddag moest opofferen. En het gemeentebe stuur vond dat er in Bloemendaal een gebrek was aan 'gunstige objecten'. In 1977 werden door de schooljeugd nog één keer bomen geplant in de Amsterdamse Waterleidingduinen bij de ingang 'Oase' aan de Vogelenzangseweg. Dit artikel kwam tot stand met medewerking van de dames Van Eeghen, Patijn en Van Zetten en de heren De Jong, Post en Vrijland. 16 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 16