Het groenbeheer in Bloemendaal regionale iepenbeleidsgroepen. Als gemeenten en andere iepenbeheerders elkaar voldoende kunnen vinden, kunnen wij deze epidemie met gezamenlijke inspanning te lijf gaan, en niet hier en daar met afzonderlijke pogingen, gehinderd door gebieden waar niets gebeurt. Dan kan de iep voor ons behouden blijven in onze streken, in Amsterdam langs de grachten, in Kennemerland op straten en pleinen, en ook in Bloemendaal. Bloemendaal leed al veel schade door uitval van waardevolle iepen en ook in de komende zomers is het onvermijdelijk dat er slacht offers vallen. Maar de aantasting kan beslist minder wor den. Particuliere maatregelen Wat doet nu de particulier met een of enkele iepen in zijn tuin? Afwachten of de ziekte toch toeslaat en dan treurig opruimen? Of is er nog iets meer te doen? Ja zeker, iedere tuinbezitter die de iepen in zijn eigen tuin ter harte gaan en ook die in zijn omgeving, kan zijn eigen maatregelen treffen. Ten eerste moet men zorgen voor een goed sani tair beleid in eigen tuin, waarbij een aangetaste iep zo snel mogelijk wordt verwijderd en het hout alleen ontschorst mag worden bewaard. Schors- en takmateriaal moeten worden vernietigd. Er moet ook geen iepehout in schors worden versleept naar bijvoorbeeld een zomerhuisje elders. Ten tweede is het voor belangrijke iepebomen, die nog niet zijn aangetast, zeker aan te raden om deze eenmaal per jaar te laten injecteren met een voorbehoudend prepa raat. Dit kost circa een gulden voor iedere centimeter dikte van de boom (voor een boom van SO cm. dikte dus ƒ.50,-). In verreweg de meeste gevallen is een goed resul taat te verwachten, mits men van een gezonde boom uit gaat en de injectie jaarlijks laat herhalen. N.B. er is geen geneesmiddel voor bomen die al ziek zijn. Zowel over het opruimen van zieke bomen als over de injectiemethode kan de gemeentelijke groendienst zeker informatie verschaffen. De beheersbaarheid van de iepziek te in onze omgeving is stellig in belangrijke mate mede afhankelijk van de actieve en snel reagerende medewerking van Bloemendaalse tuinbezitters. J.L. Guldemond Het beheer van het openbaar groen van Bloemendaal laat zich leiden door de ecologische structuur van heel Zuid- Kennemerland. Wie op de kaart kijkt ziet langs de kust in noord-zuidelijke richting vanaf het Noordzee Kanaal tot aan de Waterleidingduinen een brede groene strook van duinen, bosterrein en weilanden. Dit gebied is uniek door het gevarieerde karakter van het terrein, van heel droog en arm in de duinen tot haast moerassig en voedselrijk, bij ons bijvoorbeeld bij het landgoed 'Caprera'. De groene stroken van west naar oost (van de duinen naar Haarlem), vallen minder op en zijn voornamelijk aanwezig door het voortbestaan van grote landgoederen als 'De Beek', 'Overbeek' en 'Lindenheuvel'. Bovengenoemde groene stroken, ook wel 'buffers' of 'corridors' genoemd, zijn van groot belang voor de flora en fauna die in een ruim, onbegrensd leefgebied makkelijker voortbestaan dan in kleine eilanden van groen. Van het grootste ecologische belang zijn in onze gemeente dus de duingebieden van de 'Amsterdamse Waterleidingduinen' en 'De Kennemerduinen', de bosge bieden en de landgoederen zoals 'Huis te Vogelenzang', In het Bloemendaalse Bos wordt ernaar gestreefd de oude lanenstructuur weer zichtbaar te maken. Dit pad is verlegd en om de ondergrond te ver sterken, met wit zand bestrooid. 18 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 18