ffetóö Wanneer het bos wordt uitgedund, legt men het hout in takkenrillen. Koekoeksduin', 'Elswout', 'Lindenheuvel', 'Caprera' enz., en de weidegebieden op de strandvlakten ten westen van Vogelenzang. Natuurlijke processen De gemeente Bloemendaal doet sinds enkele jaren stapsge wijs mee aan ecologisch groenbeheer. In contrast met de traditionele wijze van beheer betekent dit dat er minder nadruk komt te liggen op het 'nette' eindbeeld en daar door ook op de chemische bestrijdingsmiddelen die daar voor nodig zijn. Het beheer concentreert zich liever op het bewust gebruik van natuurlijke processen. Dit heeft menigeen al kunnen zien in het Bloemendaalse Bos. Esdoorns worden niet meer tot de grond toe afgezaagd, maar tot op ongeveer een meter hoogte. Op dit stammetje lopen de slapende knoppen 's zomers uit in een korte explosie van energie. Als ze daarna tot de grond toe wor den afgezaagd, komen er geen uitlopers meer. Ook de tak kenrillen zijn een nieuwe verschijning in het bosbeeld, zowel in het Bloemendaalse Bos als in het Mr. Enschedépark in Aerdenhout. Wanneer het bos wordt uit gedund, legt men het hout in takkenrillen neer. Deze tak kenrillen creëren rust: zij zijn een veilige schuilplaats voor dieren en voor planten die er ongestoord verder kunnen groeien. En, even belangrijk, de kringloop van de natuur wordt weer hersteld. 'Dood hout is nieuw leven', een citaat van Natuurmonumenten wordt in ere gehouden, en dit is te zien aan het feit dat dode bomen mogen blijven staan mits dit geen gevaar oplevert voor pas santen. In het Bloemendaalse Bos wordt ernaar gestreefd de oude lanenstrucluur weer zicht baar te maken. Een duide lijk voorbeeld is het laantje dat van de Koepellaan in noordelijke richting loopt. Dit pad is verlegd om het laan-effect van de bomen aan weerszijden visueel te versterken. De humeuze ondergrond was niet goed begaanbaar, vandaar het decoratieve, witte zand, helaas een tijdelijk ver schijnsel. Rijkere ecologie Maar ook elders in de gemeente is het beheer er op gericht een rijkere ecologie te krijgen. De bermen zijn eerst verschraald door de bovenste, humeuze grondlaag af te steken en er armere grond bij te doen. Daarna is er een bermenmengsel in gezaaid van planten die van nature op schrale grond voorkomen. Dit is te zien bij de Kennemerweg in Bloemendaal en op de rotonde van de Mr. Enschedéweg in Aerdenhout. Ze worden slechts een keer per jaar gemaaid, in het najaar, om de planten de kans te geven hun zaad te ontwikkelen. Het maaisel blijft na het maaien een tijdje liggen zodat het zaad af kan val len en wordt dan weer afgevoerd. Zo blijft de grond schraal. Door dit systeem worden ook geen broedplaatsen en/of padden verstoord en kunnen ook insekten en vogels ten volle profiteren. Verder is er een vlinderlint aangelegd dat zich door het dorp Bloemendaal slingert, een lange strook van verschillende planten die aantrekkelijk zijn voor vlinders. En er wordt zo min mogelijk met gif gespoten, alleen als het echt uit de hand dreigt te lopen met kweek- gras of zevenblad. John Todirijo Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996 19

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 19