Boerderij 's Gravenweg in Vogelenzang De boerderij 's Gravenweg aan de Yogelenzangseweg is gedurende meer dan twee eeuwen het eigendom geweest van de familie Verdegaal. Een jaar geleden is hij in andere handen overgegaan: een goede aanleiding om de geschiedenis van de boerderij en de familie Verdegaal op te tekenen. Op een wit houten hek aan de westzijde van de Vogelenzangseweg staat in zwarte letters 'Hoeve 's Gravenweg' geschilderd. Dit hek geeft toegang tot de oprit naar de boerderij met die naam. Een naam die herinnert aan de weg, des-Graven-weg, die in het verre verleden de toegangsweg was naar 'De Vogelsanck', het Jachthuis van de Graven van Holland. Op een oude kaart in het Caertboeck van landmeter Daniel Ockerse 'Van de landen in de Vogele-Sangh' (1599) staat de 's Gravenwech heel duidelijk aangegeven. Op deze kaart is het tracé van de weg echter zuidelijker gelegen, ten zuiden zelfs van het café 'Rusthoek'. In westelijke richting kwam de oude 's Gravenweg ter hoogte van de huidige Hoofdsloot uit op een noord-zuid verbinding. Deze noord-zuidweg voerde in zuidelijke richting naar het Huis te Vogelenzang, het vroegere Jachthuis van Floris V, en in noordelijke richting, achter de boerderij om, naar Aerdenhout en Overveen. Die weg kende men als de Eerste Doodweg. Op de kaart van Ockerse werd de huidige boerderij nog aangeduid als 'werf. Het complex bestond uit een zogehe ten langhuis, met aan de noordzijde een tweede gebouw, waarschijnlijk een melk- of zomerhuis. Op deze oude kaart zijn ook de namen van eigenaars of pachters te vinden van verschillende landerijen rondom de boerderij. De boerderij zelf was eigendom van "Het Gasthuis" (het St. Elizabeth Gasthuis te Haarlem). Op de kaart staan tevens de precieze afmetingen van de landerijen aangegeven die later bij de boerderij zijn gevoegd (le: 1417 Roe, 95 voet, 2e: 1763 Roe, 19 voet, 3e: 1158 Roe 75 voet, 4e: 740 Roe 75 voet, 5e: 685 Roe 89 voet). De weilanden ten oosten van de boerderij, langs de Vogelenzangseweg, behoorden volgens deze kaart toe aan andere eigenaars. Geschiedenis In 1383 schonk Graaf Albrecht van Beieren, Graaf van Holland en Zeeland, de gronden in Vogelenzang als leen goed aan de Heer van Brederode, als dank voor bewezen diensten. Hiermede kregen de Heren van Brederode het 'heerlijk' recht over 'De Vogele-sangh'; zij behielden dit tot 1722. Toen kocht het Hof van Haarlem de Heerlijkheid Aelbrechtsberg, Tetterode en de Vogelensangh voor 30.000 gulden uit de erfenis van de laatste Heer van Brederode - Wolfert - die in 1679 zonder nakomelingen was overleden. In de 18e eeuw bezat het St. Elisabeth Gasthuis in Haarlem nog veel land in Vogelenzang. In 1762 kochten drie in de Zilk wonende boeren, te weten Simon Corneliszn Verdegaal, Thomas Langeveld en Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996 21

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 21