klok verhuisde naar Vogelenzang en ontving de naam van haar milde geefster: Catharina. Nog steeds wordt de klok ieder jaar op haar naamdag, 25 November, ter harer ere een half uur geluid. Reddingspoging In 1943 werd deze klok door de Duitsers gevorderd, uit de toren verwijderd en richting Duitsland afgevoerd. Althans, zo dacht men, want wie schetst de verbazing van de pastoor toen hij vlak na de oorlog de tip kreeg dat er in de omgeving van Heiligerlee nog vele opgeslagen klok ken lagen. De pastoor, Th. v.d. Eem, organiseerde een red dingspoging, zo vlak na de oorlog een hachelijke onderne ming omdat er praktisch geen vervoer meer was. Met een auto die de plaatselijke brandstoffenhandelaar had weten te verbergen, ging men op stap en bereikte men de bewuste plek. De "Catharina"-klok kon onbeschadigd mee terugge nomen worden naar Vogelenzang. De eveneens wegge voerde Angelusklok werd helaas niet aangetroffen. Er was grote vreugde in hel dorp toen de klok op de vrachtauto de kerk weer werd binnengereden. Na het overlijden van Hendrikus, "Hein", Verdegaal in 1865 bleef zijn weduwe Catharina nog enige tijd op de boerderij wonen. Eind 1873 verkocht zij boerderij "De Koekoek" aan haar neef Arie van der Hulst voor 26.000 gulden. Op 's Gravenweg kwam een andere neef, Rutgerus Verdegaal, zoon van haar zwager Petras die zoals wij zagen naar Lisse verhuisd was. Door de komst van haar neef was een langer verblijf op de boerderij van de wedu we niet meer nodig en zij verhuisde naar een villa vlakbij het dorp. Vanuit de ramen van haar villa 'Cornelia' aan de Vogelenzangseweg had zij een goed uitzicht op de door haar en haar man geschonken kerktoren. Zij stierf in 1883. Bloembollenteelt Het gezin van Rutgerus die met Hendrika Dijkzeul was gehuwd telde negen kinderen. Rutgerus speelde een belangrijke rol in het parochieleven. Zo werd hij onder meer armmeester van de parochie. Zijn oudste zoon, Hendrikus, werd priester. Een andere zoon, Johannes (geb. 1875), werd zijn opvolger op de boerderij. Deze Johannes huwde Adriana (Jaantje) van der Hulst die bij de geboorte van het zesde kind overlijdt, evenals de baby. Daar een boer met vijf minderjarige kinderen moeilijk alleen kon blijven huwde Johannes voor de tweede maal, nu met Cornelia Maria Oostdam, geboren te Noordwijkerhout. Uit dit huwelijk werden nog eens vijf kinderen geboren. In de moeilijke jaren na het overlijden van zijn vrouw was Johannes geholpen door zijn ooms Piet en Dirk Verdegaal. Deze broers hadden het boerenleven verruild voor de bloembollenteelt. De successen die de ooms hiermee behaalden waren voor de opgroeiende zonen van Johannes aanleiding ook over te stappen naar de bloembollencul tuur. Wel bleven zij helpen op de boerderij, maar een gedeelte van de weilanden werd omgeploegd tot bollen land. Hiermee sloegen Arie, Hein en Ruth duidelijk een Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer. 1996 23

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 23