andere richting in. Een bewijs is de nieuwe bollenschuur achter op het erf van de boerderij. Vader Johannes werd ziek en overleed op Oudejaarsdag 1931. Moeder Cornelia bleef met vijf jonge kinderen achter en de broers uit het eerste huwelijk blijven haar assisteren met het boerenwerk. Toch ging de een na de ander door huwelijk de boerderij verlaten. Arie ging wonen in het huis aan de Vogelenzangseweg waar zijn oom Piet had gewoond. Ruth kwam enige jaren na zijn huwelijk naast zijn broer te wonen in het huis van zijn kort tevoren overleden Oom Dirk Verdegaal, 'Casa Anonimea'. Broer Hein liet na zijn huwelijk een nieuw huis met een bollenschuur bouwen vlak naast zijn beide broers. Na deze uittocht bleven alleen de broers Piet en Henk nog op de boerderij bij de weduwe Cornelia Verdegaal-van Oostdam die in 1954 overleed. Henk, Hendricus Verdegaal (geb. 1918), was gehuwd met Maria Smit uit Vogelenzang en Piet, Petrus Verdegaal (geb. 1923), met Cornelia van Haaster uit de Zilk. Beide echtparen woonden op 's Gravenweg, het ene gezin in de boerderij zelf en het andere in het zomerhuis. Veranderingen Met het klimmen der jaren voelen beide broers dat zij de grote boerderij met circa 35 ha. land, 75 koeien en 25 stuks jong vee, niet lang meer zullen kunnen beheren. Geopperde plannen voor de aanleg van een golfterrein langs de binnenduinrand zou een mogelijke oplossing kunnen betekenen. Maar de Provinciale overheid wijst deze plannen af en de broers blijven achter met hun pro bleem. De oplossing komt toch nog onverwacht. Een nichtje van de broers, dochter van een zuster, is gehuwd met Herman van der Peet die een paardenboerderij in de Haarlemmermeer drijft. Deze Herman kreeg de kans om de boerderij van de ooms van zijn vrouw over te nemen en zo gebeurt het dat in april 1994 de boerderij in andere handen overgaat. De broers Piet en Henk gaan in het dorp wonen, aan meer dan twee eeuwen Verdegaals op 's Gravenweg is een einde gekomen. Dat is even wennen in Vogelenzang, maar de inmiddels aangebrachte veranderin gen op de boerderij worden door velen toegejuicht en men hoopt van harte dat 's Gravenweg tot in lengte van jaren zal blijven bestaan. Lou van Emmerik 24 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 24