Het tegenwoordige Mariënbosch. Helaas waren de hofstede plus opstallen in 1910 door brand verwoest en in eenvoudiger vorm tot boerderij her bouwd. In 1940 vond er een splitsing plaats van het land goed Mariënbosch. Boerderij plus weilanden werden ver kocht aan de heer R.E. Laan, die de boerderij in bijna oude glorie van hofstede deed herleven, zonder dat er van werkelijk 'boeren' sprake was. Het duingebied kwam iets later in handen van de heer J.J. Laan. De Kleine Johannes Mariënbosch heeft echter niet alleen historische betekenis omdat het altijd een rol heeft gespeeld in het spel van lanen, wegen en buitenplaatsen in Kennemerland, maar ook als basis voor het, nog steeds tot de verbeelding spre kende en van liefde voor de duinen en alles wat er leeft getuigend, boek van Frederik van Eeden, 'De Kleine Johannes', met zijn Windekind, Robertina en Pluizer. Het sprookje uit het leven der dieren werd in 1886 uitgegeven en ontbrak nadien in feite in geen enkele boekenkast of bibliotheek. In het boek beschrijft Van Eeden de ronde vij ver: 'Daar was een groot water, een vijver, waar witte waterleliën dreven en het riet lange fluisterende gesprek ken hield met de wind. Aan de overzijde lagen de duinen. Het paradijs zelf was een klein grasveldje aan deze oever, omringd door kreupelhout, waartussen het nachtegaals kruid hoog opschoot. Daar lag Johannes dikwijls in het dichte gras en tuurde tussen de schuifelende rietbladen door, naar de duintoppen over het water.' De vijver wordt daarna altijd vermeld als 'De kom van Van Eeden' - niet te verwarren met de langgerekte vijver die de weilanden doormidden snijdt en meer open in het landschap ligt. 26 Helaas, mijmeren aan een waterplas terwijl de avond valt, komt niet zo heel veel meer voor. De rust die het leven bood, is veelal veran derd in een rusteloos zoe ken. Toch zullen juist daar om velen wel eens terug verlangen naar die vijver, die kom, waar Johannes zijn Windekind ontmoet te... De kom was het meest idyllische plekje van Mariënbosch. Een grote ronde vijver met riet en wilgen er omheen, een klein stukje duin dat zit plaats bood om 's avonds ongestoord te genieten van de ondergaande zon, de rust van het water, de invallende eenden en de weerspiegelingen zo treffend door Van Eeden beschreven. De duiker De kom werd omgeven door een pad, omzoomd met eiken hakhout. Dat pad is er nog steeds. De weilanden, met koeien, met roep van kievit en wulp, met hooiwagens in de zomer om het voer voor de winter binnen te halen, werden uiteindelijk sportvelden en geven op die manier velen ook een gezonde vreugde. Ook kan men nog de 'duiker' terugvinden, zij het in vervallen staat, die ervoor zorgde dat de waterstand, zowel in de vijver als de kom en in de vele sloten die de weilanden doorkruisten, op peil gehouden werd. Een 'duiker' is een gang die water onder een dijk of weg doorvoert. Hier is het uiteraard de verbinding van het water uit de vijver naar de kom. De hooiwagen op het land. Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 26