Groen kapitaal Over oude en jonge bomen Excursie Waterwinning en Natte Natuur Op zaterdag 13 juli 1996 zal 's middags in Overveen een excursie georganiseerd worden met als thema waterwinning en nat te natuur. De gang van zaken rond de duinwaterwinning zal in enkele historische gebouwen op het bedrijfsterrein van Waterleidingbedrijf Zuid-Kennemerland worden toegelicht door Cees Rutte van WLZK. Vervolgens gaan we naar buiten, naar de vlakbij het bedrijfsterrein gelegen Zanderij. In dit natuurgebied van Staatsbosbeheer zal Marieke Kuipers, ecologe van WLZK, verhaal doen over de verschillende soorten natte natuur die hier voorkomen. Tijd en verzamelplaats De excursie start vanuit het oude machinegebouw, Tetterodeweg 25. Introducés zijn welkom. De excursie begint om 13.30 uur en zal tot 16.00 uur duren. U bent echter vanaf circa 13.15 uur welkom in het oude machinegebouw om een kopje koffie te komen drinken. Het terrein van de WLZK te Overveen is herkenbaar aan de monumentale watertoren. De Tetterodeweg ligt langs de spoorlijn Haarlem-Zandvoort en is bereikbaar met bus 81 vanuit Haarlem naar Overveen. Het station Overveen ligt op loopafstand. Auto's en fietsen kunnen op het terrein geparkeerd worden, ook het hek aan de Zeeweg zal tijdelijk geopend zijn. Enige jaren geleden gaf de bomenstichting het boek 'Monumentale bomen in Nederland' uit. Hierin zijn alle bomen opgenomen die in ons land van cultuurhistorisch, dendrologisch of natuurwetenschappelijk belang zijn. Ook de oudste, dikste of hoogste boom in zijn soort staat vermeld. In onze gemeente bezitten we niet één nationaal erkende 'monumentale' boom. Tot het begin van de jaren tachtig was er nog de ongeveer vijfhonderd jaar oude holle veldiep, met een omtrek van zeven meter bij Kraantje Lek. Hildebrand, Loosjes, Craandijk en F.W. van Eeden schreven al lyrisch over deze 'kindertjesboom'. In 1812 woei hij om, maar liep daarna weer uit. Misschien is voor de tegenwoordige, goed voor gelichte jeugd zo'n boom niet meer nodig, in ieder geval werd hij door een verwoestende storm in 1972 opnieuw geveld. De Bomenstichting organiseerde nog een actie tot restauratie. De boom werd verlost van een knellende, ongemakkelijk zittende kraag van asfalt rond zijn stamvoet, daarna werden er jonge iepen op de oude stam geënt. Ondanks de vakbekwaamheid van boomchirurgen, de gebroeders Copijn uit Utrecht, stierf de boom definitief aan de iepziekte die met dezelfde storm vanuit Engeland De Holle Boom in feestkledij. terug woei van weg geweest. Maar wat zou Kraantje Lek zijn zonder zijn boom? De uitbater van de uitspanning liet het hout conserveren en zo staat er nu nog een dood monument. Weldadig groen Gelukkig staan er in Bloemendaal genoeg bomen die des ondanks de moeite waard zijn. Benader de gemeente 6 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 6