In het weiland van het Huis te Vogelenzang een groep eeuwenoude linden en Bloemendaal op een heldere, zonnige dag vanuit het noor den langs het Provinciaal Ziekenhuis, rijd vanuit het oos ten de Mollaan in, kom langs de Zeeweg of de Zandvoortselaan vanuit het westen, of vanuit het zuiden door Vogelenzang, steeds is het weldadig groen voor de ogen. Of je nu kijkt vanaf een hoge duintop in de Amsterdamse Waterleidingduinen, het Aerdenhoutse of het Bloemendaalse Kopje of vanaf de Blauwe Trappen: van de bomen zie je Bloemendaal niet. En van al die bomen zijn er talloze van respectabele leeftijd, hoogte of dikte. Er zijn bijzondere bomen bij en ze staan vaak op plaatsen waar ze niet gemist kunnen worden. Anderzijds zijn er nog veel meer jonge en jongere bomen. Tezamen met alle heesters, struiken en ondergroei in tuinen, openbaar plantsoen en bos en de vele buitenplaatsen, maken zij Bloemendaal tot de tuin van Kennemerland. Het is het groene geheel dat onze gemeente zo bijzonder maakt. Daarom gaat het in dit artikel niet alleen over individuele bomen, maar ook over bomen in groepen, lanen, op markante plaatsen en over jonge bomen die hoop geven voor de toekomst. Verwacht geen uitputtende inventarisatie, maar kijk mee naar een aantal mooie plekjes in Ons Bloemendaal en ontdek er gaandeweg zelf nog veel meer. Na een paar honderd meter is links de camping en rechts een oude boerderij. Van daar af loopt de weg door een poort van beschuttend groen. Rechts de weilanden en de kerk van Vogelenzang tussen de bomen. Het weggetje is smal en niet voor snelver keer geschikt. Nog in de jaren zeventig wilde de gemeente gebruik maken van een bijzondere subsi dieregeling om het te ver breden en 'verbeteren'. De groene poort had dan wel moeten wijken. Gelukkig een ejp kon Ons Bloemendaal de bestuurders overtuigen van de waarde van de Tweede Doodweg zoals hij was en nog is. Iets verder is links een weiland met op de achtergrond het monumentale Huis te Vogelenzang en zijn hoog opge- snoeide linden. Dichtbij in het weiland staan prachtig uit gegroeide, stokoude linden en een eik. F.W. van Eeden beschreef ze al anderhalve eeuw geleden toen er ook nog majestueuze beuken stonden. Door ouderdom, verdroging en stormen zijn die in de laatste vijfentwintig jaar gesneu veld. Maar er is hoop voor de toekomst: her en der zie je jonge beukjes, zorgvuldig door hekjes beschermd. Staan er langs de Vogelenzangseweg opvallende bomen? Geenszins. Het zijn voornamelijk vrij jonge eiken en abelen die een beschuttende wal vormen. Een paar jaar geleden werden volwassen abelen een gevaar voor het drukke verkeer en moesten ze worden gekapt. De iepen die er stonden, vie- Tweede Doodweg Als u Vogelenzang vanuit Den Haag benadert, rijd dan eens niet tot aan de Leidsevaart, maar sla links af de Tweede Doodweg in. Eerst gaat het tussen de bollenvel den. De boompjes die daar staan hebben het bar moeilijk. Altijd staan ze in zon en wind. Of die ooit wat worden? Na de stormen begin jaren zeventig was er van de beuken niet veel over. De jonge aanplant heeft het nog niet gemakkelijk. Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996 7

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 7