Het Bloemendaalse bos eertijds de buitenplaats Saxenburg. Deze laan maakt deel uit van het vroegere sterrenbos en is te vinden op de kaart van Nautz uit 1822. Waarschijnlijk stonden de eiken er toen al. len door de iepziekte. Alleen het jonge opschot bleef staan. Ben tijd zag het er vreselijk kaal uit, maar nu is het weer een goed gestoffeerde weg. De eiken zullen mis schien eens echte bomen worden, terwijl de abelen na enkele decennia weer gekapt worden. Sommige bomen zoals eiken hebben hard hout, groeien langzaam en kun nen zeer oud worden. Andere, snelle groeiers met zacht hout zoals abelen en alle andere populiersoorten zijn veel eerder aan het eind van hun leven. Villaparken In Aerdenhout, vroeger de 'Wildernisse', bestond de oor spronkelijke begroeiing voornamelijk uit hakhout. Hoge bomen, meest eiken, stonden alleen langs de paar wegen die het gebied doorkruisten: de huidige Boekenrodeweg, de Nicolaas Beetslaan en een deel van de Oosterduinweg. Dankzij de aanleg van de tramlijn Haarlem-Zandvoort werd het mogelijk om als forens in Aerdenhout te wonen. Ten zuiden en ten noorden van de Zandvoortselaan wer den voor en na de Eerste Wereldoorlog villaparken aange legd. Bij de verkaveling gebruikte Springer de oude wegen; tot de dag van vandaag staan de oude eiken er nog. Langs nieuwe lanen werden beuken, iepen en linden geplant, die nu na tachtig jaar tot volle wasdom zijn geko men. Een schitterend voorbeeld is de Den Texlaan met zijn statige linden. De oorspronkelijke verkaveling was ruim. Hier was plaats voor bomen in de tuin. Vele daarvan zijn Het is niet bekend hoe oud deze boomgroep is. Waarschijnlijk zijn de vleugelnoot, esdoom en een rode beuk geplant bij de aanleg van park Duin en Daal aan het begin van deze eeuw. nu flinke knapen. Ga eens staan op het punt waar Zandvoorterweg, Koekoeksweg, Van Vollenhovenlaan en Mr. Enschedéweg bij elkaar komen. Rondom staan vol groeide linden, iepen, beuken en eiken. De wijken ten oosten van de Boekenrodeweg en de Oosterduinweg heb ben minder grote kavels, maar door de laanbomen die er staan en de redelijk grote tuinen is het er net zo groen als elders. Dat is ook zo in de in het hakhout gebouwde wijk tussen Enschedéweg en Vondellaan en in het Bovenwegkwartier. Hier beginnen langzamerhand de spaarloten van het eikehakhout tot respectabele bomen uit te groeien. Ze worden zelfs zo groot, dat ze de huizen wel erg in de schaduw zetten. Buitenplaatsen De vele buitenplaatsen in onze gemeente, met hoog opgaand geboomte en onverstoorde ondergroei, zijn ons kostbaarste bezit. Ze liggen naast en tussen de bebouwing. Zonder deze buitenplaatsen zou Bloemendaal gewoon een aaneenschakeling van fraaie woonwijken zijn. Hun aanwe zigheid maakt Bloemendaal tot één van de mooiste gemeentes van Nederland. Niet alleen de bewoners zelf genieten ervan. Zomer en winter heeft Bloemendaal aan trekkingskracht op vakantiegangers en dagjesmensen, die behalve toeristenbelasting ook voor de middenstand geld opleveren. Verkaveling en bebouwing van de landgoede ren zou dan ook pure kapitaalvernietiging zijn. Alle bestaande woonwijken ontlenen hun meerwaarde aan deze buitenplaatsen, waar we als inwoners van Bloemendaal samen de verantwoordelijkheid voor dragen. Elswout is de grootste en mooiste buitenplaats. Staatsbosbeheer is er de eigenaar van. Over het gebruik van de gebouwen is en wordt heel wat gediscussieerd met Staatsbosbeheer, maar over de wijze van beheer van de 8 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 8