De Elswoutskan wordt successievelijk verjongd. Het glad geschoren gazon bij de ingang van tennispark Duinvliet past absoluut niet in de omgeving; de jonge beuken staan er florissant bij. bomen niets dan lof. Heel wat overoude beuken zijn de afgelopen decennia tijdens stormen geveld of door ouder dom overleden. Ze werden in veelvoud vervangen door jonge aanplant. Midden in het meest noordelijk weiland staat een groep jonge rode beuken die met het witte brug getje het landschap stofferen. Buiten het hek van Elswout, langs de Zijweg, waren de oorspronkelijke 'Twaalf Apostelen'-beuken aan het eind van hun leven. Maar kijkt u eens goed: veilig achter een hekje staan er tenminste twee keer zo veel vitaal en wel hun tijd af te wachten. De Bovenweg en Elswoutslaan zelf worden beetje bij beetje verjongd door de gemeente. En gelukkig staat er aan de zuidwestzijde van het tennispark Duinvliet een groepje jonge en oude bomen dat de ellende van hekken en licht masten en het knullige gazonnetje bij de ingang enigszins maskeert. Lichtgroene sneeuw Overveen en Bloemendaal hebben beide een lage en een hoge zijde, die sterk van karakter verschillen. De Bloemendaalseweg vormt de scheidslijn. Ten westen liggen de oudere villawijken. In hel Overveense Kweekduin zijn de kavels wat kleiner dan in het Bloemendaalse Park en Duin en Daal. In Kweekduin staan nog heel veel iepen. Dit valt vooral op tijdens de bloei. Overal zie je dan de opval lend lichte kruinen en na een voorjaarsbui zijn de straten bedekt met een soort lichtgroene 'sneeuw'. In Duin en Daal en het Bloemendaalse Park domineren de beuken. Deze villawijken zijn, net als die in Aerdenhout, tot ont wikkeling gekomen dankzij trein en tram. Er is bijna geen laanbeplanting. Het zijn de bomen die vanuit de tuinen over de weg hangen, die voor het lom mer zorgen. Daarom is het ook extra jammer dat de eigenaar van Lindenheuvel zijn hek op zo brute wijze heeft laten vernieuwen. Zonder pardon werden struikgewas en jonge, veel belovende bomen gesloopt om te kunnen 'werken'. Het lijkt wel of de Organisation Todt na meer dan vijftig jaar weer actief was. Dat het ook anders kan is aan de overkant van de Hoge Duin en Daalseweg te zien: in de brede berm werd enige jaren geleden een waterleiding gelegd. Onder het toeziend oog van de Bloemendaalse Plantsoenendienst werden daarbij bosjes en bomen zorgvuldig gespaard. Lommerrijke lanen De lage gedeeltes van Overveen en Bloemendaal, het Oranje- en het Kinheimpark, zijn tussen de twee wereld- Aan het lage deel van de Brouwerskolkvveg in Overveen staat in de berm langs het water een vitale bruine beuk als blikvanger. Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 2, zomer 1996 9

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 9