pagina's vertelt De Clercq over zijn 'Bureau voor Technisch Huishoudelijk Nieuws': 'In onze tijd, die zich zoo onderscheid door leven, beweging, verandering op elk gebied is het gebleken dat een Technisch Bureau voor Klein-Industrie en Huishouden reden van bestaan heeft...' En verder: 'De afbeelding toont ons het apparaat, met gevulde glazen en enkele hulptoestellen voor de bereiding, rharbarber- en andijviesnijder, wortelenrasper, vruchten pers, schilmesje, kersenontpitter, marmeladezifter, enz. Het Proefstation is in het leven geroepen om op de hoogte te blijven, proefondervindelijk de methode te onderwijzen aan hen, die dit verlangen en het receptenboek volledig te houden. De duizenden glazen die hier in de loop van het seizoen gevuld worden, vinden gretig aftrek in de gezin nen waar eigen voorraad te kort schiet of waar men eerst eens probeeren willen voor zich zelf te beginnen". De zaken gaan goed. De gemeentegids van 1911 vermeldt 'Technoloog' D. de Clercq op zijn nieuwe adres, Koepellaan 4. Zijn kantoor bevindt zich dan aan de De Genestetweg 9. Maar op welke plek waren zijn keuken prinsessen werkzaam? De 'Help U Zelf van 1915 geeft een antwoord. Naast het woonhuis en kantoor is nu spra ke van het De Clercq Proefstation aan de Kinheimweg, telefonisch bereikbaar onder nummer 2543. De bouwteke ningen van het ontwerp aan de Kinheimweg nr. 1 voor 'een fabriek van verduurzaamde vruchten en groenten" te Bloemendaal bevinden zich in het gemeentelijk bouwdos- sier. Het ontwerp uit februari 1913 is ondertekend door de Velsense architect Rutger van der Ploeg. Wat een ansichtkaart al niet teweeg kan brengen.. W.M. Metselaar Firma Rex Vanaf 1918 wordt het bedrijf kortweg 'Het Proefstation' genoemd. In 1921 wordt de NV "D. de Clercq - Technisch Bureau" opgericht, terwijl in de loop van de jaren twintig de bedrijfsvoering wordt voortgezet door J. Lambers, die blijkens de afbeelding van zijn briefhoofd inmiddels ook hoofdvertegenwoordiger van firma Rex was. De naam "De Clercq's Proefstation" verdwijnt in 1928 van het toneel. De gemeentegids uit dit jaar noemt in de naam- en adreslijst de heer J. Lambers thans directeur van de firma Trianta, Kinheimweg 1 te Bloemendaal. Deze ver melding blijft tijdens de jaren dertig gehandhaafd. Lambers wordt op zijn beurt opgevolgd door H. Bax. De 'Help U Zelf' uit 1944 maakt melding van Trianta, Fa. H. Bax, voorheen De Clercq's Proefstation, Koffie- en thee handel, Groenten in glas, Kinheimweg 1 te Bloemendaal. Vanaf 1946 verlenen B&W Bax een hinderwetvergun ning voor het oprichten van een conservenfabriek voor het verwerken van groente en fruit, waarbij een stoomketel met een capaciteit van vijf atmo sfeer wordt gebezigd. Begin jaren vijftig verdwij nen de conserven uit het perceel aan de Kinheimweg. De techniek blijft, want Lindeman ves tigt er zijn installatiebedrijf voor centrale verwarming. J. LAMBERS De Clercq's Proefstation BLOEMENDAAL TECEF 22057. POSTGIRO B275 BANKIERS! HAARt- 8ANKVEREEMG.NG Hoofdvertecenwuordiains R EX Hoofd vertegenwoordiging ,,REX" Naar verluidt heeft Trianta tijdens de oorlogsjaren nog tijdelijk dienst gedaan als gaarkeuken. Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996 21

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 21