zich, maar al gauw werden Arie en Gerard en later ook Jan de belangrijkste mannen in de Firma C.A. Ruigrok en Zonen te Vogelenzang. Stier Tussen 1910 en 1925 ontstond de fabriek voor Hek- en Rasterwerken met de stier als symbool. Paarden beslaan was er niet meer bij. De boeren uit de omgeving protes teerden en waarschuwden de broers "dat zij er nog eens spijt van zouden krijgen". Maar na een moeizame aan loopperiode begon de fabriek te groeien. Vanuit de trein was het reclamebord van de stier, die tegengehouden wordt door een Ruigrok-hek, goed zicht baar en op steeds meer plaatsen verschenen de hekken met het bordje C.A.R. erop. De grote kracht van het bedrijf lag in het leveren van smeedijzeren hekwerken op maat, waarbij het erbij horende metselwerk ook door de firma werd verzorgd. Vele buitenplaatsen en villa's uit de wijde omgeving danken hun indrukwekkend toegangshekken en omrasteringen aan het Vogelenzangse bedrijf. Stalen meubelen In de jaren dertig kwam er min of meer toevallig nog een andere activiteit bij. Ten huize van de familie A. J. Ruigrok begaf op een avond een van de stoelen het. Arie ging met zijn zoon naar de fabriek en laste met het daar aanwezige materiaal een nieuwe stoel in elkaar... Die eerste stoel, die nog altijd in handen van de familie is, vormde het start schot voor de fabricage van stalen (tuin)-meubelen. Er werden prototypes gemaakt die op een stellage op een oude T-Ford werden gemonteerd, en waarmee Arie rond ritten door het hele land maakte. Bij de bloemen-vakten- toonstelling 'Flora' in Heemstede stonden op het terras Ruigrok-stoelen. En tijdens de Wereld-Jamboree in Vogelenzang in 1937 stonden er stoelen van Ruigrok op het marktplein. Hergebruik Maar ook bij Ruigrok en Zonen strooide de Tweede Wereldoorlog roet in het eten. De vraag naar hekwerken en stoelen liep terug, dus schakelde men over op andere Reclame voor (tuin-)stoelen op de T-Ford. Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996 23

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 23