ra "DE STIER" SINDS 1846 zaken waar wèl behoefte aan was. De fabricage van diverse soorten aanhangwagentjes, die achter fietsen konden wor den bevestigd, nam een belangrijke plaats in. Vooral de karretjes waarin ook personen konden worden vervoerd, vonden gretig aftrek. Maar toen de Duitsers tenslotte beslag legden op alle nog aanwezige materialen in de fabriek werd het stil bij de Firma Ruigrok. Na de oorlog begon men echter onmiddellijk met de opbouw. De produktie van hekwerken en tuinmeubelen werd zo goed en zo kwaad als het kon hervat. Door gebrek aan materialen was het een tijd van improvisatie en van hergebruik van tweedehands voorraden uit bijvoor beeld legerdumps. Vele jonge Vogelenzangers vonden werk in de fabriek. Verhuizing In 1947 splitste een deel van het bedrijf zich af. De fabri cage van tuinmeubelen verhuisde onder leiding van Arie naar Katwijk, wegens gebrek aan uitbreidingsmogelijkhe den in Vogelenzang. De zelfstandige vestiging werkt nu onder de naam 'CAR'. Gerard en Jan Ruigrok bleven met de fabriek voor hekwer ken 'De Stier' in Vogelenzang. In 1955 trok Gerard zich terug uit het bedrijf. Zijn zonen stichtten met hulp van hun vader de vestigingen Heras-Hekwerken in Oirschot en Allura-Hekwerken in Noordwijkerhout. Maar Vogelenzang bleek op den duur ook voor de nog steeds groeiende 'Stier' te klein te worden. Noodzakelijke uitbreiding van de fabriek stuitte op bezwaren van de overheid en van omwonenden en tenslotte verhuisde ook 'De Stier' naar Katwijk. Jan Ruigrok Stichting In 1976 stelde de 75-jarige, kinderloze Jan Ruigrok Gerard Leliveld aan als mededirecteur. In januari 1983 overleed Jan Ruigrok; met hem verdween na ruim anderhalve eeuw de naam Ruigrok uit het dage lijks leven in Vogelenzang. Hij liet echter de door hem in het leven geroepen Jan Ruigrok Stichting als een blijvende herinnering achter. Deze Stichting stelt zich tot doel bij te dragen aan het behoud van het cultuur-historisch erfgoed in onze regio, met als grondkapitaal 'de erfenis' van deze Jan. Al verschillende malen is niet-tevergeefs een beroep gedaan op deze belangrijke stichting. Lou van Emmerik/Jet Slagter (Met dank aan Bureau Verhoog en Warmerdam, samenstellers van de Ruigrok Jubileum-kranten) 24 z/T) De ontwikkeling van een familiebedrijf - van het gedichtje op de gevel van de ;mederij in Vogelenzang via het C.AR.-logo naar de gestyleerde stier. Zie ook foto's pagina 22/23. 'Met blaesbalck en door vuer, Verwerckt men ijzer en staal; 't Is jaeren lancg van duer, Dat weet men allemael Maer om te weten en te maecken, Daarin bestoet de kunst. Wie er iets van noodig heeft, Verzoeck ick om de gunst'. C.J. Ruigrok Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 24