TERREINKAART VAN De Montania motorlocomotief kruist de Brederodelaan (1953) Een en ander heeft gefunctioneerd tot het einde van de Eerste Wereldoorlog. Omdat geen olie meer te verkrijgen was, sloot men de fabriek. Gas werd toen betrokken van de Haarlemse gasfabriek - waarvoor een leiding werd gelegd in het Kerkepad vanuit Schoten langs de Jan Gij zen vaart. Het bottelen van bier In het gesticht werd bij de maaltijden bier en wijn geschonken: bier voor de lagere klassen van de patiënten en voor het verplegend personeel, wijn voor de hogere klassen. De Laval Pauillac, een lichte rode wijn, werd van buiten betrokken. Het bier werd echter zelf gebrouwen. Van Walsem, geneesheer-directeur in de periode 1903 tot 1921, zelf principieel geheelonthouder, trachtte zijn bestuur telkens te bewegen aan deze verstrekking een ein de te maken. Alcoholmisbruik was naar zijn mening vaak Interieur van de wasserij De uitgestrektheid van terreinen en bebouwing, omstreeks 1920 de oorzaak van de psychische stoornissen en anderen zou den er maar door op het verkeerde pad komen. Zijn inspanningen hadden uiteindelijk succes, zoals het over zicht illustreert. In 1918 komt het bierverbruik geheel te vervallen. Over de pogingen, ondernomen sinds 1910, om zelf gazeuse dranken te fabriceren, bieden de jaarverslagen weinig informatie. Behandeling en arbeid Over de betekenis van arbeid voor het behandelen van patiënten, treft men uitvoerige beschrijvingen in de ach tereenvolgende jaarverslagen. Hierop is het navolgende gebaseerd. Zedekundige behandeling Bij de opening van Meerenberg 1849) was uitgangspunt voor de behandeling dat het niet louter ging om het bewaren en verzorgen van krankzinnigen, maar dat gene zing mogelijk was. Ieder mens is immers vatbaar voor toe nemende verbetering. Aansporing en oefening in zelfbe- 26 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 26