stuur, gebaseerd op een liefdevolle en zachtmoedige omgang met de krankzinnige, werd hiertoe als het aange wezen middel gezien. Daarmee was de 'zedekundige' of 'morele' behandeling, zoals deze benadering genoemd werd, met name gericht op het onder controle brengen van de eigen emotie en gedrag. Het beginsel van zelfbe heersing lag ten grondslag aan een regime dat gekenmerkt werd door een uitstekende materiële verzorging, het voor komen van overmatige prikkeling, door een strikte inde ling van de dag, door duidelijke gedragsregels en door aandacht voor het heilzame effect van ontspanning, gods dienstoefeningen en onderwijs - maar zeker ook voor arbeid. Dr. B.H. Everts (1847-1874) Dit laatste komt overduidelijk naar voren in uitspraken van B.H. Everts, de grondlegger en eerste medisch directeur van Meerenberg. Al in zijn eerste verslag, over 1849 en 1850, rechtvaardigt hij de aan arbeid gegeven aandacht als volgt: 'Is de lediggang voor gewone, gezonde menschen Het lossen van de steenkool Ingeschakeld bij het transport erkend als een werkelijk lichaam- en geestdoodend kwaad, is zij de voornaamste voedster van de meeste ellende in de Maatschappij, van dweepzucht, dronkenschap, armoede, liederlijkheid, is zij de zedelijke bron van veler kranzinnig- heid; zoo laat zich het hooge gewicht van het verslag over de Arbeidzaamheid in dit rapport licht beseffen'. Dat het werken van patiënten niet zo maar een nevenactiviteit was blijkt ook uit de door hem verstrekte cijfers: van de 259 patiënten werkte er toen bijna 43% geregeld en een jaar later was dit reeds tot 64% gestegen. Dr. C.J. van Persijn (1874-1892) Vooral zijn opvolger Van Persijn gaat steeds zeer gedetail leerd op de werkactiviteiten in. Besproken wordt hoeveel van degenen die tot werken in staat zijn, feitelijk aan de slag zijn en waarmee, hoe dit aantal heeft kunnen toene men, of wat precies de redenen zijn van een zich voor doende terugloop. Een groot deel van de mannen verrichtte buiten arbeid - op de akkers, in het park of in het bos dan wel bij het t PROVINCIAAL ZIEKENHUIS nabu SANTPOORT Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996 27

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 27