Pitriet werkzaamheden Het speelgoedatelier Betonwerkplaats 28 transport (bijvoorbeeld voor de gasfabriek). Anderen werkten in een van de vele werkplaatsen, zoals in de tim mermanswerkplaats, de smederij, de kleermakerij, de schoenmakerij, de schilderswerkplaats, de eigen boekbin derij of matrassenmakerijWie zijn eigen vak kon uitoefe nen, trachtte men hiertoe mogelijkheden te bieden. Zo werden er sigaren gemaakt, kon een goudsmid terecht in een ruimte die als instrumentmakerij was ingericht, enzo voort. Voor vrouwen waren vooral de werkzaamheden in de wasserij of, voor de rustige patiënten, in de naai- en breikamer van belang. Ook werden ze ingeschakeld bij het schillen van aardappelen, het schoonmaken van groenten, en bij huishoudelijke werkzaamheden op de afdeling zelf. Commentaar Min of meer exemplarisch is het commentaar van Van Persijn in het verslag over 1874. Hij noteert hieromtrent: 'Aan allen, die werken wilden, is de gelegenheid hiervoor gegeven. Werk was er steeds voorhanden, wanneer de ver pleegden slechts lust en opgewektheid tot den arbeid had den. Onder de slechts nu en dan geschikten komen echter velen voor, die wel konden, maar niet wilden werken. Aan opwekking tot den arbeid heeft het niet ontbroken. Alle geneesheeren van het gesticht zijn het met mij eens, dat geregelde arbeid de beste afleiding is, die men eenen krankzinnige kan geven. Onder geregelden arbeid toch komen opgewekten (pdn: bedoeld wordt: drukke patiën ten) tot rust, en wordt bij menigeen de kiem gelegd voor een later herstel. Zoo lang een krankzinnige öf wild en haveloos rondloopt, en een ieder tot last is, öf een ander onverschillig is voor alles, wat hem omgeeft, stil en luste loos daar neder zit, en niets doet, dan zijne grieven over denken, of peinzen over zijne zonden en slechtsheid, is er aan herstel niet te denken. Gemoedelijke toespraak of troostelijke en opbeurende woorden vermogen wel wat, om een begin van omkeering te geven, maar slechts gere gelde arbeid geeft eerst de noodige afleiding, en menigeen heeft ook dit jaar de waarheid hiervan ondervonden. Zelfs imbecillen en half idioten ondervinden de juistheid dezer bewering, wanneer zij eenmaal aan orde en tucht gewend, zich geregeld met een of ander bezighouden. Ofschoon er bij deze ongelukkigen van geen herstel sprake kan zijn, onderging toch menigeen eene vrij belangrijke verbete ring. Werkzaamheid blijft derhalve in een krankzinnigen gesticht een der magtigste hefboomen voor rust en orde, en zoo mogelijk voor genezing.' Het economisch nut van de werkzaamheden wordt onder kend. Van Persijn noteert: '...de schoenen voor mannen en vrouwen en de petten der mannen worden aanbesteed, en Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 28