Literatuur: - Binneveld, J.M.V. e.a. Een psychiatrisch verleden. Uit de geschiedenis van de psychiatrie Baarn, Amboboeken, 1982. - Deventer Szn, J. van. Handboek der Krankzinnigenverpleging, Amsterdam, J.H. G. van Heteren, 1897. - Druyvesteyn, C. Het Provinciaal Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen Meerenberg te Bloemendaal. Historisch overzicht; Haarlem, H.D. Tjeenk Willink, 1897. - Gedenkboek Een eeuw krankzinnigenverpleging 1849-1949. Gedenkboek ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort (voorheen Meerenberg) Santpoort, 1949. - Jaarverslagen van het Gesticht Meerenberg en, na 1918, van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. - Kerkhoven, A. Beeld van de psychiatrie 1800-1970. Historisch bezit van de psychiatrische ziekenhuizen in Nederland. Zwolle/Utrecht, Waanders Uitgevers/ Stichting Museum en Documentatiecentrum Geestelijke gezondheidszorg, 1996. - Natris, P.J.B.A. de De Meerenbergcollectie Amsterdam, Frederik van Eeden Stichting, 1995. - Scheer, dr W.M. van der Nieuwere inzichten in de behandeling van geesteszieken. Arbeidstherapie, Actievere therapie volgens dr. H. Simon, De verpleging van onrustige patiënten in geheel nieuwe banen. Groningen/den Haag/Batavia: J.B. Wolters' uitge vers-maatschappij N.V. 1933. - Vijselaar, J. De zedekundige behandeling en de afschaffing van lijfs dwang in het gesticht Meerenberg 1840-1875 In Binneveld, p. 120-153. VIII. Die niet arbeidt zal ook niet eten, en na gedanen arbeid is het goed rusten. Ieder volge deze lessen op en houde ijverig zich bezig met het aangewezen werk in de daarvoor bestemde uren. IX. De morgenstond heeft goud in den mond, en des avonds rusten menschen en dieren. De vastgestelde dagverdeeling worde stipt opgevolgd. - Arbeid en uitspanning wisselen geregeld af. Des Zondags voormid dags is er algemeene godsdienstoefening. X. Die heerscht over zijnen geest is sterker, dan die eene stad inneemt. Ieder mensch is vatbaar voor toenemende verbetering. Aansporing tot en oefening in zelfbestuur en zelfbeheersching is daartoe een zeer vermogend middel. Een ieder is verpligt daartoe werkzaam te zijn, voor zichzelven en voor anderen. Uit: Voorschriften voor Alle bewoners van het Gesticht Meerenberg (omstreeks 1850). Informatie over het Museum Meerenberg Het 'Museum Meerenberg', onderdeel van het Psychiatrisch Ziekenhuis Amsterdam, biedt een permanente tentoonstelling over de historie van het Provinciaal Ziekenhuis. Het is geves tigd in 'Het Koetshuis', Brederodelaan 10 te Santpoort. Openingstijden: iedere woensdag van 13.30 tot 16.30 uur en elke derde zondag van de maand. Voor groepen: op afspraak met de heer P. van Twuyver. Toegang: gratis. Oproep: In het najaar komt er een tentoonstelling van produkten die in de afgelopen decennia door patiënten zijn vervaardigd in het kader van de arbeidstherapie. Vaak konden deze worden ver kocht aan medewerkers of particulieren. De kwaliteit was doorgaans zeer goed, waardoor nog veel in goede staat zal ver keren. Heeft u iets dergelijks in uw bezit en zoudt u dit tijde lijk in bruikleen willen geven, om deze expositie te complete ren, dan kunt u contact opnemen met het museum: P. van Twuyver, beheerder van het museum, tel. 023 - 5130307 of 5130243. Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996 31

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 31