van de smakeloze entree op de hoek van de V erbindingsweg Het rustieke landgoed met z'n prachtige waterpartijen werd ook een bouwlocatie. Eerst voor het Kinheimpark, later (1954) verrees er de kerk van de Allerheiligste Drieëenheid, die in 1990 ook weer is gesloopt om plaats te maken voor het Bispinckpark: drie fantasieloze blokken dozen met appartementen, een anoniem kerkje en een bibliotheek. De oude fabriek had meer karakter... Slechts het huis Sparrenberg op de kruising van de Mollaan en de Bloemendaalseweg, met het karakteristieke front van jan David Zocher junior, herinnert aan deze episode uit de plaatselijke geschiedenis. Er is daar nog een prachtig tegel tableau aanwezig. Het laat de winkelpanden zien aan Rokin en Kalverstraat. Niet alles kan worden behouden, al lukt het met creativi teit toch soms een nuttig tweede leven te vinden, voor een, in dit voorbeeld, kwalitatief goed pand met neo-clas- sicistische elementen en een voor die tijd typerende archi tectuur voor fabrieken. Het zou in elk geval het behoud van een uniek pand in het Bloemendaalse hebben bete kend, want het was nog de enige getuige van het indus triële verleden van onze gemeente. W.J. van Luyken Bronnen: - P. Hoekstra - Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis, 1947. - J. Apon - Sparrenheuvel, geschiedenis van een Bloemendaalse hofstede, 1961. - 1917-1967, een halve eeuw PEN. Vijftig jaar electriciteit in Noord- Holland, 1967. - Mr. C.W.D Vrijland - Geschiedenis van Bloemendaal en Aerdenhout, 1975. - B.C. Sliggers - Bloemendaal, 350 jaar kerk en dorp, 1986. - Brief uit Bloemendaal [van Maria Augusta Nieuwenhuys-Lindner]. Fragmenten uit het leven van de familie Bispinck, 1992. 34 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 34