Industrip '96 De provincie Noord-Holland is voorloper geweest bij het behoud van de industriële monumenten, ook wel monu menten van bedrijf en techniek genoemd. Naast het beschermen, vergroot de provincie ook de bekendheid en de toegankelijkheid. Mede daarom heeft de provincie de stichting Kunst en Cultuur Noord-Holland een tentoonstel ling laten samenstellen van werken van striptekenaars onder de naam 'Industrip '96, zeefdrukken van industriële monumenten in Noord-Holland'. Theo van den Bogaard tekende het Pompstation Oranjekom I van de Gemeentewaterleidingen Amsterdam, gelegen tussen Vogelenzang en Aerdenhout in de gemeen te Bloemendaal en het station van de stoomtram Hoorn- Medemblik in Medemblik. Ever Meulen tekende het pak huis Mercurius te Wormerland en de watertoren van Laren. Peter Pontiac liet zich inspireren door de windmo- tor De Mercurius in Zaanstad en het station Naarden- Bussum, Joost Swarte door de vlotbruggen over het Noord-Hollands Kanaal en het transformatorstation te Velsen en Joost Veerkamp tekende de bekende zeepziederij De Adelaar te Wormerveer en het gemaal Lely aan de Afsluitdijk. Te zien en te koop De zeefdrukken worden in acht kleuren gedrukt in een oplage van ISO exemplaren door Bernard Ruygrok te Amsterdam en uitgegeven door Griffioen Grafiek in Hilversum. Prijs ISO per zeefdruk. Bloemendalers kunnen de tentoonstelling zien in Pompstation De Oranjekom I in de Amsterdamse waterlei dingduinen te Vogelenzang, ingang Oase. Geldig toegangs bewijs voor de waterleidingduinen is noodzakelijk. Open op de weekeinden 14/15, 21/22 en 28/29 september 1996, steeds van 10.00 - 16.00 uur. Op zaterdag 14 en zondag 15 september a.s., tijdens de Open Monumentendagen, is de tentoonstelling Industrip '96 ook te zien in het gebouw van de stichting Kunst en Cultuur Noord-Holland, het Huis Barnaart, aan de Nieuwe Gracht 7 te Haarlem. Industriële Monumenten in onze Regio, een tentoonstelling Het industriële tijdperk (circa 1850-1940) bracht gebou wen die nieuw waren door formaat, technische mogelijk heden of door bouwtype. De watertoren en het stationsge bouw waren als bouwtypen geheel nieuw. Veel gebouwen uit het industriële tijdperk zijn al weer verdwenen. Economische en technologische ontwikkelingen vragen om nieuwe gebouwen. De waardering voor oude bedrijfsgebouwen neemt echter toe. Niet altijd om de schoonheid - een fabriek vindt niet iedereen mooi - maar wel om het karakter. Deze waarde ring blijkt ook uit de bescherming van deze bebouwing door plaatsing op een monumentenlijst. Zo telt de monu mentenlijst van de provincie Noord-Holland inmiddels ruim honderd monumenten van bedrijf en techniek: histo rische fabrieken, pakhuizen, stations, watertorens en waterstaatkundige werken als dijken, bruggen, gemalen en sluizen. Om de historische gebouwen te behouden wordt gezocht naar hergebruik. Zuid-Kennemerland Het Historisch Museum Zuid-Kennemerland haakt hierop in door samen met het Architectuur Bouwhistorisch Centrum (ABC) een tentoonstelling te organiseren over 'Industriële monumenten in Zuid-Kennemerland en hun (her-) gebruik'. In foto's wordt een overzicht gegeven van zo'n vijftig industriële monumenten uit de regio en het (her-) gebruik dat er van gemaakt wordt. De dubbeltentoonstelling is te zien van 13 september 1996 t/m S januari 1997, Groot Heiligland 47, (tegenover het Frans Halsmuseum), open dinsdag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur. Toegang gratis. Theo van den Boogaard, Pompstation Oranjekom 1, Gemeentewaterleiding Amsterdam, te Bloemendaal. Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996 35

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 35