Verdichtingsnota In mei van dit jaar heeft de Gemeente Bloemendaal einde lijk de lang aangekondigde nota over de verdichting van de bebouwing in Bloemendaal uitgebracht onder de naam 'Ruimtelijke Ontwikkeling in Hoofdlijnen'. Op 10 juni jl. is deze nota behandeld in een gezamenlijke vergadering van een drietal raadscommissies. Daaraan voorafgaand zijn drie deelnota's diverse malen besproken in besloten verga deringen van B W en van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening en Sportzaken. Inhoud van de nota In vijf hoofdstukken wordt onder meer het beleid van Rijk, Provincie en Gemeente weergegeven, het karakter en de ruimtelijke ontwikkeling van de gemeente Bloemendaal geschetst en een aantal mogelijke bouwlocaties genoemd. Bovendien is toegevoegd een rapport van het Bureau Hollandschap te Moerkapelle dat een beoordeling geeft van de bebouwingsmogelijkheden vanuit een maatschap pelijk en ecologisch perspectief. Op het hoofdstuk over de mogelijke locaties na valt voor wie het behoud van het groen in de gemeente Bloemendaal ter harte gaat weinig aanstootgevends te lezen. Het doel van de nota is, zoals de nota zelf ook zegt, de verdichtingsdiscussie te initiëren. De vermelde locaties moeten daarom allerminst als voldongen feiten worden gezien. Alle mogelijkheden staan daarentegen nog open. De concrete voorbeelden zijn in de allereerste plaats bedoeld als vertrekpunt voor de discussie, aldus de nota. De- bedoeling is dat de nota nadat consensus daarover is bereikt conform de inspraakverordening aan de bevolking wordt voorgelegd om vervolgens door de raad van de Gemeente Bloemendaal te worden vastgesteld. Daarna is volgens de nota het moment aangebroken waarop de nadere uitwerking van de resterende locaties en de fase ring daarvan ter hand kan worden genomen. Het geformuleerde gemeentelijke beleid houdt, samengevat, het volgende in. De centrale doelstelling blijft het handhaven van het karak ter van de gemeente. Bloemendaal dient zijn onvervangba re natuur- en recreatiegebieden en zijn specifieke woonge bieden zo ongeschonden mogelijk aan de volgende generaties over te dragen. Waar mogelijk zullen de land schappelijke kenmerken worden versterkt. Vanuit het oog punt van handhaving van het groene karakter van de gemeente is het van belang de open ruimte-structuur zoveel mogelijk te handhaven. Nieuwe bouwlocaties die op ontoelaatbare wijze afbreuk doen aan het karakter van de gemeente zullen niet worden toegestaan. In de nota wordt geconstateerd dat grenzend aan de woonkernen er gebieden zijn aan te wijzen waar woning bouw gelet op de ruimtelijke en ecologische structuur en de cultuurhistorische aspecten en de natuurbeschermings regelingen, in principe denkbaar is. De nota heeft 16 van dit soort locaties aangewezen. Iedere bouwlocatie wordt hierbij aangeduid door middel van een kaart en een korte beschrijving van onder meer de omgeving, ruimtelijke structuur, cultuurhistorie, ecologie en landschap. Waar bebouwing mogelijk wordt geacht in de duinen en op landgoederen is steeds beperkte bebouwing bedoeld. Een herhaald voorkomend motto bij beschrijving van de bouwlocaties op landgoederen is dat enkele villa's het landgoedkarakter kunnen versterken. In de hier uit de nota overgenomen tabel S worden de zestien locaties getoetst op hun geschiktheid voor bebou wing met inachtneming van eerder in de nota geformu leerde criteria. Bedacht dient te worden dat de opstellers van de nota de toets hebben ingevuld op grond van hun eigen inschatting dan wel beleving van de aspecten waar aan is getoetst. Wat betreft de rubricering in de weergege ven tabel, kan nog worden opgemerkt dat met name het sportveld aan de Donkere Laan en het gebied aan de Zijweg niet passen onder de noemer 'bebouwde gebie den'. Standpunt van B W en de raadsfracties Bij de publieke presentatie van de nota bleek dat B W zelf reeds een aantal van de voorgestelde bouwlocaties heeft verworpen, namelijk de Wildernis, Vogelenzangseweg Oost en Vogelenzang West, Belvédère, Vrijburglaan, Donkere Laan en Zijweg. Wat betreft de Haringbuys en kop Zeeweg acht het College bebouwing bespreekbaar. Besluitvorming over Lindenheuvel wordt aangehouden. Wat betreft de overige in de nota aangege ven locaties verschillen de meningen binnen het College. De raadsfracties wijzen in meerderheid dan wel unaniem bebouwing af op de locaties, Belvédère, Boekenroodeweg, Sleutelbos, de Wildernis, Vogelenzangseweg Oost, Vogelenzang West, Vrijburglaan, Donkere Laan en Zijweg. Bebouwing in Vogelenzang Noord-Oost en van de Haringbuys is voor de raadsfracties bespreekbaar. Wat betreft de overige locaties zijn de meningen verdeeld en dat betekent dat nog allerminst zeker is dat daar ooit gebouwd zal kunnen worden. 36 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 36