0 0 0 Kritiek op de nota Bij het uitbrengen en behandelen van de nota en ook bij de inhoud ervan kan een aantal kritische kanttekeningen worden geplaatst. In de vergadering van de raadscommis sies is dit dan ook gebeurd. Het naar buiten brengen van een aantal bouwlocaties die voor B W noch voor de raadsfracties aanvaardbaar zijn, dient geen enkel doel en leidt onnodig de aandacht af. Het opnemen van bouwlocaties waarvan niet bekend is of de eigenaren voor bebouwing voelen dient evenmin enig doel. Voor zover het College van B W en de raadsfrac ties verdeeld zijn over de voorgestelde locaties dan wel nader onderzoek nodig achten, geeft de nota niet de ver langde duidelijkheid maar zorgt juist voor onduidelijkheid. Wanneer aan deze onduidelijkheid een einde mocht komen, doordat de gemeenteraad de nota al dan niet gewijzigd aanneemt, dan ontstaat er weer een nieuwe onduidelijkheid. De inhoud van de verdichtingsnota en de daaraan gegeven benaming beantwoorden namelijk aan de omschrijving die artikel 7 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening geeft van een zogeheten structuurplan. De wet zegt dat de gemeenteraad voor het grondgebied van de gemeente een structuurplan kan vaststellen waarin de toe komstige ontwikkeling van de gemeente wordt aangege ven. Wanneer de gemeenteraad niet de regels in acht neemt die gelden voor het vaststellen van een structuur plan dan betekent dat nog niet dat er daarom ook geen sprake is van een structuurplan. Wat betreft de inhoud van de nota voert het hier te ver alle locaties hier nog eens te bespreken. Een paar algemene opmerkingen zijn hier wel op zijn plaats. De Stichting Ons Bloemendaal is gekant tegen verdere bebouwing van landgoederen. De opvatting dat landgoe deren niet door particulieren onderhouden zouden kunnen worden is in zijn algemeenheid beslist onjuist. Het toela ten van enkele bouwkavels op een landgoed biedt geen enkele garantie dat het daardoor verder ongeschonden blijft. Het feit dat er een omheining om een landgoed staat betekent nog niet dat het landgoed daarom niet waardevol is voor de bewoners van onze gemeente. In de nota wordt als uitgangspunt aangegeven dat de bufferzones tussen de verschillende kernen zoveel mogelijk gevrijwaard dienen te worden van bebouwing, dat de openheid van het landschap met doorzichten naar de dui nen niet mag vervagen en dat groengebieden die een bij drage leveren aan de beleving van de open en gesloten buitenruimten dienen te worden beschouwd als structureel groen. Op deze elementen waarin het groen als contrast dan wel als bindmiddel fungeert zijn de bouwlocaties niet getoetst. Zo zouden bijvoorbeeld woningen aan de Zijweg (witte villaatjes met tuintjes en hekken) ernstig afbreuk doen aan de situering van het landgoed Elswout. Opmerkelijk is tenslotte dat de bouwlocatie aan de kop van de Zeeweg ter hoogte van de ingang van de Kennemerduinen en die aan de Zeeweg bij de Brouwerskolkweg, liggen in het gebied van het onlangs totstandgekomen Nationaal Park Zuid-Kennemerland. Tabel 5. Toetsing Locatie Ruimtelijke structuur Cultuur historie Landschap Ecologie Duinen Kop zeeweg 0 Brouwerskolkweg 0 Landgoederen Belvedere Boekenroodeweg O Dennenheuvel O Wildhoef O Lindenheuvel - Sleutelbos PZ De Wildernis 0 - Agrarische gebieden Vogelenzang-noordoost 0 Vogelenzangseweg-oost - O Vogelenzang-west Bebouwde gebieden Haringbuys 0 Vrijburglaan 0 Donkereiaan -- Zijweg O Legenda Geen afbreuk Weinig afbreuk Beperkte aantasting Ernstige aantasting o Niet aanwezig Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996 37

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 37