Van de redactie Dit nummer van Ons Bloemendaal staat in het teken van het industriële erfgoed, het thema van de Landelijke Open Monumentendagen 1996. Oud-bestuurslid Anneke Tjan-Bakker heeft dit nummer nog voorbereid en hieraan ook zelfbij gedragen. Na het overlijden in 199S van onze redacteur Ruud Hein heeft zij met grote inzet al zijn taken overgenomen. Wij betreuren het zeer dat wij haar door haar vertrek naar het buitenland moeten missen. Zaterdag 14 en zondag 15 september zal in de Amsterdamse waterleidingduinen het oude pompstation Oranjekom I worden opengesteld, een opmerkelijk gebouw uit de jaren twintig. De gemeente Bloemendaal heeft meer industrie gekend dan wij ons realiseren. Zo waren daar allereerst de blekerijen en blauwselfabrieken, waar Wim Post uitgebreid over vertelt. Onlosmakelijk verbonden aan de blekerij was de wasserij van de familie Gehrels in Overveen; dochter Maria Gehrels heeft daarover een aandoenlijk boekje geschreven, waaraan een fragment werd ontleend. Een veel minder bekende fabriek was het Hoofddepot en Proefstation van Week's sterilisator, die de heer Metselaar dank zij een vergeelde ansichtkaart kon opsporen. Een industrie die na een start in 'ons eigen' Vogelenzang nog steeds op vele plaatsen in ons land doorbloeit is de smede rij van de firma Ruigrok. Dit laatste verhaal van ons onlangs overleden bestuurslid Lou van Emmerik werd door Jet Slagter geredigeerd. Als men ergens géén industrie zou verwachten dan is dat wel in Meerenberg, het Provinciaal Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen in Bloemendaal. Peter de Natris en Piet van Twuyver vertellen het verhaal van een bijna selfsupporting woongemeenschap Iets bekender in de oren van veel Oud-Bloemendalers moet de kreet 'De Garenklos' klinken, zoals de stoomgarenfabriek van Bispinck en Kundert in de volksmond werd genoemd. Wim van Luyken geeft een impressie van opkomst en onder gang. Tot slot schrijft Henk Garvelink over de onlangs verschenen verdichtingsnota van de gemeente Bloemendaal. Het behoort uitdrukkelijk niet tot de doelstelling van Ons Bloemendaal om standpunten in te nemen in de gemeentepolitiek. Deze nota is echter zo belangrijk voor de toekomst van Bloemendaal, dat een verduidelijking van de inhoud en een aantal kri tische kanttekeningen op hun plaats lijken. Daarna volgt een nogal ongebruikelijke invulling van de rubriek Plus en min. 4 Ons Bloemendaal, 20e jaargang, nummer 3, herfst 1996

Ons Bloemendaal | 1996 | | pagina 4