classicisme en de neo-barok uit de zeventiende en de acht tiende eeuw. De ene keer duikt een Zwitsers chalet op, dan weer een Engels aandoende cottage. Een ware staal kaart derhalve. Vanwege de in veel opzichten optimale omstandigheden voor de landhuisbouw - de rijkdom van de bewoners, het inspirerende landschap, de nabijheid van Haarlem en Amsterdam - zijn er in Aerdenhout genoeg interessante en bezienswaardige huizen te vinden die het gemiddelde niveau overstijgen. Landhuis aan de Zandvoorterweg, architect J.M. van Hardeveld (1922). Vanwege het smalle bouw terrein heeft het huis een ongewoon langwerpige vorm. De strenge Bloemendaalse bouwverordening moest er wél voor worden omzeild. Rockaertsduin, in 1902 gebouwd voor de fameuze Amsterdamse schilder George Breitner naar ontwerp van W.C. Bauer. Een rustieke atelierwo ning waarin een vleugje Walden te bespeuren is. Bezienswaardige huizen Landhuizen (of villa's) zijn er in Aerdenhout in allerlei soorten en maten. Wie ervan houdt de nuances van kunst historische stijlen te onderscheiden komt zeker aan zijn trekken. Statig wordt afgewisseld door bescheiden, monu mentaal staat zij aan zij met nederig. Boerderijbouw en Noord-Hollandse houtbouw blijken voor de architecten en hun opdrachtgevers net zo'n belangrijk referentiepunt te zijn geweest als het neo Atelierwoningen Zo ontwierp de wat mysterieuze architect W.C. Bauer kort na de eeuwwisseling vier landhuizen, die stuk voor stuk de geest van Walden ademden, de artistieke landbouwko lonie van Frederik van Eeden in Het Gooi. Van Eeden, trouwens, raakte al op jeugdige leeftijd onder de indruk van de weiden, bossen en duinen in Aerdenhout en omgeving. Eén van Bauers scheppingen betrof een atelier woning voor zijn broer, de schilder Marius Bauer; dit huis is inmiddels afgebroken. Een ander, genaamd Rockaertsduin, was bestemd voor de fameuze Amsterdamse schilder G.H. Breitner en is nog altijd te vin den aan de Aerdenhoutsduinweg. Dergelijke landelijke ate lierwoningen laten zien hoe door de samenwerking tussen bouwmeester en kunstenaar architectuur, kunst en natuur kunnen samensmelten tot een uiterst gelukkige symbiose. Ongenaakbaar Aan het begin van de eeuw nam de hoeveelheid villa's en landhuizen in Aerdenhout gestaag toe. Een beslissende fac tor voor het behoud van het weidse en bomenrijke karak ter van het dorp was de bouwverordening die de gemeen te Bloemendaal hanteerde. Deze verordening bepaalde dat - in de regel - ieder landhuis minstens tien meter vrij 16 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 1, voorjaar 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 16