Verslag van een bezoek aan Die Clinghe: De kleren van de keizer S mei 1997 was voor mij een bijzondere dag: ik kreeg de gelegenheid om even in de geschiedenis van mijn over grootvader Gerard Vissering te duiken. Gerard Vissering leefde van 1865 tot 193 7 en behoorde als president van de Nederlandse Bank tot die mensen die invloed hebben gehad op de Nederlandse geschiedenis tussen de twee wereldoorlogen. Natuurlijk kende ik wel de verhalen, vooral van mijn grootmoeder. En ja, ik had er als luie tie ner een schoolwerkstuk over gemaakt. Maar ach, het is zo verschrikkelijk lang geleden. En we hebben tegenwoordig al zo'n moeite om de bevrijdingsdag te gedenken dus dan is het misschien wat veel gevraagd om je werkelijk in te leven in die voor-oorlogse tijd. Maar dankzij een kleine groep mensen die zich inspant om cultuurgoed te bewa ren en zo mogelijk in oude luister te herstellen, kreeg ik de mogelijkheid om dié tijd even terug te halen. Ik ben een kleindochter van Elske Vissering, de derde dochter van Gerard Vissering. Bij gebrek aan verdere man nelijke nazaten ben ik door 'overerving' beheerder van een bijzonder graftuintje op de begraafplaats Westerveld, het Vissering-graf. Het tuintje stamt uit 1924 en moet hoog nodig worden opgeknapt. Daarover mijmerend reed ik wat rond door Bloemendaal en vond een uitnodigend bord naar 't Kopje. Zo heette het internaat waar mijn grootmoe der op had gezeten, en waarover zij altijd met veel plezier vertelde! Clinghe-bewoners Het internaat vond ik niet, maar plotseling stond ik voor het huis 'Die Clinghe', het huis van mijn grootmoeder. Ik dacht dat dit allang was gesloopt, of anders door project ontwikkelaars was opgekocht en 'omgebouwd'. Was dit écht het huis van waaruit mijn grootmoeder was getrouwd en waar mijn overgrootvader de 'groten der aar de' had ontvangen? Had mijn vader hier werkelijk een deel van zijn jeugd doorgebracht? Op 5 mei jl. kregen heel veel vragen een antwoord, dank zij de gastvrijheid van de huidige bewoners van Die Clinghe, zoals de familie Blankevoort en Wim van der Meer. Gerard Vissering staat prominent in het midden. Het kleine meisje van toen is oudtante lete van nu. De gordijnen komen uit het keizerlijk paleis van China (uit het bezit van de familie Westerman Holstijn). Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 2, zomer 1997 37

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 37