De Vries en Tu11 e n a a r Het winkel- en bedrijven- bestand in Oud-Overveen groeide door de nieuwko mers tot 23. Nu tel ik er 17waarvan 8 nagenoeg op dezelfde plaats en in dezelfde branche. De mees te winkels in de primaire behoeftevoorziening (bak ker, slager, groenteman, en dergelijke) zijn verdwenen en verplaatst naar Overveen Met mijn broer Pim, moeder en tante Tine op de grens van de panden Bloemendaalscheweg 339 (viswinkel) en 341 (apotheek), mei 1939. aan de andere kant van de spoorlijn. Ik loop de winkels en bedrijven van toen in gedachten eens langs. De slagerij van Arend de Vries op de Zijlweg 8, die hij overnam van zijn vader Theo de Vries, is daar nog steeds gevestigd. De hui dige eigenaar, Cees de Vries, heeft de winkel van zijn vader uitgebouwd tot een vleesbedrijf dat aan de horeca levert. De broodbakkerij van Jan Tuilenaar op Zijlweg 10 is verdwenen. De oudste zoon Henk, vele jaren linksachter van de BVC Bloemendaal, neemt in 1938 het pand Rollandslaan 33 van mijn vader over en voorziet met zijn vrouw Cootje en kinderen vele jaren het Ramplaankwartier van brood en (later) patat. Ik herinner mij nog dat het brood gebakken werd aan de Zijlweg in het fraaie 18de eeuwse pandje en vervolgens op een handkar naar de Rollandslaan werd gelopen. Zwaar werk, maar dat was in die tijd geen probleem. Schuin tegenover Tuilenaar, op nr. 7, zit de Bloemenzaak van Barnhoorn. Moeder en dochter Bep verkopen bloemen die door vader en zoons Barnhoorn gekweekt worden op de nabijgelegen tuinderij. Viermaal Van Wijk De familie Van Wijk bezit vier bedrijven: in grutterswaren, fietsen, tabak en auto's. Opa Anton van Wijk was op Zijlweg nr. S (nu woonhuis/atelier) een kruideniersbedrijf begonnen, dat later wordt voortgezet door zijn oudste zoon Anton. Opa zelf blijft actief als bezorger van de krui deniersartikelen. Tot zijn dood brengt hij op zijn zware juffrouw Keyzer (of was het een ander?). Van die tijd mengen de herinneringen aan school, de Bloemendaalscheweg 341, de Duitse bezetting en de na oorlogse jaren zich tot een film met sterk gekleurde beel den. Ik geef bij voorbaat toe dat mijn beschrijving van Overveen uit die tijd anekdotisch, fragmentarisch en niet steeds objectief is. Toch heb ik erg mijn best gedaan om vele feiten te verifiëren. Dat was niet eenvoudig; er zijn weinig geschreven bronnen en de indrukken van anderen zijn even subjectief als die van mij. Ik troost mij met de gedachte dat objectieve werkelijkheid niet bestaat. De nieuwkomers Naast een apotheek, Bloemendaalscheweg 341, krijgt Oud- Overveen in 1938 een aantal nieuwe middenstandsbedrij- ven: de banketbakkerij van Co Baggen (nr. 335, nu kapsa lon Serge), en de groentezaak van Piet Veldt (nr. 333, nu Chinees Restaurant Kam Kwung). Ook de garage van Ko van Wijk op nr. 329 was een aanwinst en is dat nog steeds onder diens zoon Kees. Op nr. 339 vestigt zich Zee- en Riviervishandel Jan Rienstra. Twee jaar later neemt kleermaker Jacob Sanovsky het pand over. De familie Sanovsky duikt eind juni 1944 onder en emigreert na de oorlog naar Argentinië. Jacob Sanovsky zelf is ontsnapt aan de bezetter door zich door het WC-raampje van de kleer makerij te wringen, dat toegang geeft tot de gezamenlijke poort van de vijf panden. Daar stapt hij op een fiets die hem wordt aangereikt door Co Baggen en mijn vader. De mannen van de SicherheitsDienst namen uiteraard geen genoegen met de ontsnapping en kamden de buurt uit; nie mand had iets gezien. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 17

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 17