De koepel van Gehrels in 1929 (gesloopt in 1931) ter hoogte van thans Bloemendaalseweg 243. huisjes stonden gedeeltelijk langs het weggetje, gedeeltelijk dwars daarop, als afsluiting, daar, waar het pad doodliep. Nog altijd staat ten gevolge daarvan een deel van de bebouwing langs de noordzijde van de Dompvloedslaan dwars op de weg. De verbreding van de weg tot de Dompvloedslaan met dubbele rijbaan en het doortrekken van de weg tot aan de Willem de Zwijgerlaan vond pas plaats na de voltooiing van de woonwijk ten noorden van de Julianalaan eind jaren dertig en na de Tweede Wereldoorlog. Oude weg, ongeveer ter plaatse van de tegenwoordige Ter Hoffsteedeweg. Schilderij van P.A. Schipperus, omstreeks 1889. Binnenpad Nog verder zuidwaarts, juist ten noorden van de villa Willemshoeve op de hoek van de huidige Cearalaan, mondde het Binnenpad uit op de Bloemendaalseweg. Het Binnenpad is oorspronkelijk een zeer oud voetpad ten oos ten van de Bloemendaalseweg, lopend van de spoorweg overgang, achterlangs De Nagtegaal naar de Bloemendaalseweg. Door de aanleg van de Julianalaan (1910) en de Ernst Casimirlaan (1923) werd het Binnenpad drastisch ingekort, zodat nu nog maar een mie zerig stukje over is achter de winkels bij de spoorbomen. Het pad ten noorden van de Julianalaan werd na wijziging van het tracé Cearalaan genoemd. Laantje van Gehrels Tussen de Cearalaan en de Julianalaan liepen nog twee weggetjes het veen in. In de eerste plaats het Laantje van Gehrels, aan de Bloemendaalseweg gemarkeerd door een eenvoudige theekoepel toebehorend aan de familie Gehrels die generaties lang een grote blekerij, later wasserij, bezat, gelegen ter hoogte van het Joan Mauritsplein. Het woon huis en de blekerij verhuisden in 1936 naar het Openlucht Museum in Arnhem, waar de blekerij in vol bedrijf te zien is. De grote droogschuren en de theekoepel werden afge broken. Drie grote olieverfschilderingen van Schipperus van Bloemendaalse gezichten, die de wanden van de mooie kamer in de blekerswoning sierden, zijn in Bloemendaal gebleven. Zij zijn onlangs schoongemaakt en gerestaureerd en staan opgeslagen in het depot in de kel ders van het Raadhuis. Net ten noorden van de Julianalaan tenslotte liep het Laantje van Eldering, achterlangs Beek en Duin op de hoek van de Bloemendaalseweg, naar de nog altijd aanwezige bollenschuur tussen de achtertuinen van de Mauricialaan en de Julianalaan. De naam Beek en Duin vinden we nog terug op het flatgebouw aan de Cearalaan en een klein stukje Laantje van Eldering geeft toegang tot de garages achter de Mauricialaan. Buitenplaatsen Eeuwenlang ontwikkelde de bebouwing zich in Overveen in alle geleidelijkheid langs de bestaande wegen en de directe omgeving daarvan. Vanaf de tweede helft van de 1 7de eeuw tot ver in de 19de eeuw verschijnen de bui tenplaatsen langs de duinrand. Overbeek, vroeger Lindenheuvel geheten, Bloemenheuvel, Belvédère, Vaart en Duin, Elswoutshoek, Duinlust en, als absolute topper, Elswout liggen in een vrijwel ononderbroken rij nog altijd aan de westzijde van de lange noord-zuidweg. In sommi ge gevallen is er sprake van een tweede of zelfs derde ver- 8 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 8