Monumentenwacht Op Open Monumentendag, zaterdag 12 september 1998, staat de bus van MonumentenWacht Noord-Holland tussen 12.00 en 14.00 uur bij de hervormde kerk op het Kerkplein te Bloemendaal. De medewerkers zullen u graag alles over hun werk vertel len. De Monumentenwacht in het zonnetje 1998 is uitgeroepen tot het jaar van het Monumentenonderhoud, met speciale aandacht voor pre ventief onderhoud. Aanleiding is het zilveren jubileum van de Stichting Federatie Monumentenwacht Nederland, in de wandeling kortweg 'de Monumentenwacht'. De monumentenwacht probeert het verval van cultuurhisto risch waardevolle gebouwen te voorkomen door het tij dig signaleren van gebreken, het adviseren over preven tief onderhoud en het uitvoeren van klein herstel. De Open Monumentendag 1998 speelt op het jaar van het Monumentenonderhoud in met haar thema 'Steengoed! De zorg voor historische bouwmaterialen'. Een monu ment staat of valt immers letterlijk met het materiaal waaruit de mens het heeft opgetrokken en het vakman schap waarmee hij dat materiaal bewerkt en onderhoudt. MonumentenWacht Noord-Holland Noord-Holland telt zo'n twintigduizend monumenten. Historische kerken, kloosters en kastelen, maar ook hof jes, molens, boerderijen, landhuizen en allerlei typen woonhuizen. Een aantal oude winkels, bedrijfspanden, fabrieken en vestingwerken mag eveneens tot ons cultu rele erfgoed gerekend worden. Een monument hoeft niet per se als zodanig door de overheid erkend te zijn. Veel mensen wonen of werken in een monument zonder zich daarvan bewust te zijn. Laat staan dat zij weten dat hun pand in aanmerking komt voor de diensten van de stich ting MonumentenWacht Noord-Holland. Een abonnee van de MonumentenWacht profiteert van periodieke inspecties en overige diensten voor een alleszins redelijk tarief. punten en weet precies wat er moet gebeuren om hoge restauratiekosten te voorkomen. Professionele inspectie Bij de Monumentenwacht werken mensen die hun vak verstaan. Ervaren inspecteurs, die al naar gelang de cate gorie waaronder een monument valt, één keer per jaar, dan wel eens in de twee jaar langskomen. Ze lopen alles na, de goten, killen en afvoeren, evenals het hout-, voeg- pleister-, glas, schilder- en metaalwerk. Daarbij verhel pen ze in één moeite door bepaalde gebreken die ze tegenkomen. Kleine onvolkomenheden, die echter grote gevolgen kunnen hebben, zoals een gebroken lei, een afgewaaide dakpan of een lek in de goot. Tenslotte stel len ze een rapport op over hun bevindingen. In dit rap port is een onderhoudsplan met aanbevelingen opgeno men. Regulier onderhoud en herstel worden door derden verricht. Hiermee onderstreept de Monumentenwacht haar onafhankelijkheid en is de objectiviteit van de adviezen gewaarborgd. Betrokkenheid is belangrijk Waar de inspecteurs van de Monumentenwacht ook ver schijnen, overal worden ze gewaardeerd. Ze houden van hun werk en zijn zich bewust van hun aandeel bij het instandhouden van ons historisch bezit. Inlichtingen over de MonumentenWacht Noord-Holland zijn te krijgen via telefoonnummer 023 - 529 40 12, Lanckhorstlaan 8b, 2101 BD Heemstede. joan patijn-bijl de vroe Literatuur: Open Monumentendag, het Grootste Eendaagse Culturele Evenement van Nederland, zaterdag 12 september 1998: Steengoed! De zorg voor historische bouwmaterialen, uitgave van de stichting Open Monumentendag Wij waken over de mooiste Monumenten, uitgave van de stichting Monumentenwacht Noord-Holland. Het verval voor zijn Heel lang is in ons land het paard achter de wagen gespannen. Monumentenbezitters kregen forse restaura- tiesubsidies, terwijl het helemaal niet tot restauratie had hoeven komen als men het verval maar voor was geweest. En dat kan, want een vakman die gespeciali seerd is in monumenten ziet in één oogopslag de zwakke 10 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 10