De theekoepel van De Rijp Een bouwwerk wordt niet zo maar een monument. De theekoepel van De Rijp heeft een belangwekkende geschie denis, met hoogte- en ook dieptepunten. Theekoepel De Rijp na de restau ratie in april 1948. de weduwe van Lammert Bijvoet. Dus verkoopt Kops 'drie stukken weijland geleegen aan de Kleeverlaan bij de knip' aan de weduwe, laat terstond de hooiberg afbreken en verbiedt enig ander bouwsel op die plek. Philip Kops moest eens weten... Op 2 december 1788 geeft Philip Kops, eigenaar van bui tenplaats De Rijp, opdracht aan de Bloemendaalse timmer man-aannemer Lambert Rouwens om een 'vierkante cou- pel' te bouwen aan de Mollaan. Kosten: 1.147 gulden, 14 stuivers en 14 penningen, zorgvuldig door Rouwens genoteerd in een kasboek. De 'faas' op de koepel kwam op 12 gulden. (De neef van Philip Kops, Willem Philip Kops, laat in 1791 bij zijn buitenplaats Wildhoef ook een koepel door Rouwens bouwen. Maar dat bouwwerk heeft veel meer extra's en kost dus aanzienlijk meer!). T rots Philip Kops is trots op zijn theekoepel, ontvangt er buren en vrienden, en heeft een vrij uitzicht naar Haarlem. Hoewel?! Aan één kant wordt het zicht ontnomen door een grote hooiberg (daar waar nu hotel Rusthoek staat) die op het blekerij-terrein staat van Agatha van Bemmel, Kazerne Grote bloei ondervindt de buitenplaats en de theekoepel De Rijp in de tijd dat de familie Stoop er woont. Na de dood van Adriaan Stoop, in 19SS, blijft het huis onbe woond achter. Tijdens de Tweede Wereldoorlog is de bui tenplaats een toevluchtsoord voor de Haarlemse MTS, maakt het Nederlandse leger er een kazerne van, is het een schoolgebouw, dan weer een kazerne voor Duitse troepen of Canadeze militairen, en wordt vervolgens opvangcen trum voor NSB-gezinnen. De Rijp wordt er niet mooier op, en ook de theekoepel staat er vervallen bij. De Duitsers hebben een deel van de noord- en zuidoosthoek afgebro ken om de koepel indien nodig als verdedigingspost te kunnen gebruiken. Helaas zijn daar geen foto's van. Renovatie In 1948 krijgt de gemeente de theekoepel in eigendom en laat het restaureren door de firma Rijnierse. In juni 1949 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998 11

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 11