Endymion 8&rï»i Aan de Koepellaan 2 in Bloemendaal ligt een groot wit huis genaamd 'Endymion' (1908). Met deze naam ver wees de architect van het gebouw, Prof. H.Th. Wijdeveld, naar het gedicht 'Endymion' van de Engelse dichter en romanticus John Keats met de bekende openingsregel: 'A thing of beauty is a joy for ever'. Schoon was zijn huis zeker, met een klassieke, sobere gevel en een mansarde-dak met ovale daklichten. Een for mele tuin werd er omheen aangelegd, met een houten prieel en een lange pergola die uitkwam op een theehuis. Ook het interieur werd door Wijdeveld zelf ontworpen en daarbij ging zijn voorliefde vooral uit naar handwerk. Rijk versierde plafonds, schitterend ingelegde vloeren van hout en marmer, trapversieringen... geen vierkante centimeter van de binnenkant is onbewerkt gebleven. Verpleeghuis Vele jaren later, in 1953, werd het huis tot 'verpleeghuis voor dames' ingericht. De enige verbouwing van de bui tenkant betrof de daklichten die grotendeels werden ver vangen door dakkapellen. Op bijgaande foto is alleen het dakraampje rechts nog vervangen door een dakkapel. Verder kwam er een tweede trap en werden formaat en indeling van de kamers enigszins gewijzigd, alles in over leg met Prof. Wijdeveld zelf. Endymion: rechts boven is de eer ste dakkapel te zien. Later werden alle ovale daklichten aan deze zij de vervangen door dakkapellen. Thing of beauty Door de intensieve bewoning en slijtage van veel mensen op een klein oppervlak verloor het interieur veel van de vroegere glorie. Een 'thing of beauty' vonden de huidige eigenaars, Corinne en Uko Jonker-Elias, er een aantal jaren geleden nauwelijks meer in terug. Binnen was alles bruin en grijs, de pergola's leken op een Romeinse ruïne en veel leistenen van het dak en de koepel waren verdwenen. Over alle vloeren was een grijs kleed geplakt. Het parket dat er van onder tevoorschijn kwam was als een mozaïek ingelegd met acht verschillende houtsoorten. Zo lijkt het in de hal alsof er een kleed ligt, met een drukke rand om een rustig centrum. Met veel geduld is van het parket een minuscuul bovenlaagje afgehaald en zijn de ontbrekende stukjes aangevuld. Ook het marmer dat gebruikt is als bekleding van muur en vloeren was heel divers, in de kleuren roze, groen, wit en zwart. In de entree bijvoor beeld zijn de muren tot het plafond ingelegd, nu weer geheel aangevuld en hersteld. Op maat In de zitkamer waren de muren bespannen met zijde. Het oorspronkelijke patroon was een exacte kopie van het patroon in het parket: hartvormige, ingelegde stukken. De kleur was bruinig, of bruin geworden, dat onderscheid was moeilijk te maken. De oude bespanning is naar het Frans Halsmuseum gegaan. Nu hangt er gele zijde met een wiebertjespatroon, een bijzondere stof met een laagje schuimrubber er tegenaan geplakt. Zulke stof, die speciaal Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998 13

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 13