Het Openluchttheater in Bloemendaal vijftig jaar Hoe het Openluchttheater in 1948 met enthousiasme, werk kracht en 'tweedehands' materialen uit de grond werd gestampt. 1998! Het Openluchttheater viert in september zijn vijftig jarig jubileum. Het theater ligt in de luwte van het duin, verscholen in weelderig groen. De speelvloer in de diepte en de tribunes, gebouwd tegen de steile helling, zijn aan alle kanten beschermd tegen wind. Bij publiek en spelers is het theater geliefd vanwege deze ligging en de fantasti sche akoestiek. Over de wordingsgeschiedenis daarvan gaat dit verhaal. Koninklijk bezoek Niet iedereen weet dat hier oorspronkelijk een gemeente lijke zandgraverij was. Kort voor de tweede wereldoorlog werd deze gesloten en werd er een wandelpark aangelegd dat aansloot bij de omgeving van het Kopje. Dit hoge duin heet officieel sinds 1900 Koningin Wilhelminaduin en de weg omhoog Koninginneduinweg. Dit was ter herinnering aan het memorabele bezoek aan de gemeente van het veertienjarige koninginnetje en haar moeder, de koningin regentes Emma, in 1894. Vanuit hotel Zomerzorg, gelegen aan de huidige Mesdaglaan, hadden de twee met hun gevolg de rustieke trap beklommen naar het hoogste duin Bouw Openluchttheater in het Wilhelminapark aan de Hoge Duin en Daalseweg. Begin der werkzaamheden. Opname 30 maart 1948 (GAB). van het Kennemerland. Daarboven hadden ze genoten van het prachtige panorama. Het net aangelegde park kreeg dus eveneens de naam van Koningin Wilhelmina. De slin gerende paden in het sterk geaccidenteerde terrein werden geplaveid met asfalt uit de gemeentelijke asfaltfabriek. Geven en nemen Kort na de bevrijding, in de zomer van 1945, was Andries van Geluk (1888-1966) wethouder van Publieke Werken van Bloemendaal geworden. Hij zou dit tot 1958 blijven. Behalve wethouder was hij ook directeur van de Aannemings Maatschappij 'Kondor' N.V. in Amsterdam. Men zou zeggen dat dit een gevaarlijke combinatie van functies was. Maar voor zover na te gaan heeft Van Geluk daarvan nooit misbruik gemaakt. Wel zie je de ene keer dat 'Kondor' behulpzaam is bij de levering van materialen en materieel, nergens anders verkrijgbaar, dan weer dat de maatschappij een werk voor de gemeente mag uitvoeren. Het was kennelijk een kwestie van geven en nemen. Steunpilaren Bij de gemeente had Van Geluk twee steunpilaren: de directeur van Publieke werken J. de Jong, die in de jaren dertig de stuwende kracht is geweest bij de opbouw van de ultramoderne dienst, en de jonge technisch hoofdamb tenaar ing. A. Bos, die in 1947 uit Drenthe was overgeko- Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998 1 5

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 15