men. Deze laatste heeft bij het veertigjarig bestaan van het Openluchttheater de voorgeschiedenis en het ontstaan van het theater te boek gesteld. Voor het samenstellen van dit artikel was dit boek onmisbaar. Publieke Werken van Bloemendaal was de oorlog redelijk ongeschonden doorgekomen. In het modern geoutilleerde bedrijf konden vrijwel alle werkzaamheden in eigen beheer door het 120 man tellende personeel worden uit gevoerd. Tenslotte was er de fantasierijke De Jong jr. (1920). Hij is het geweest die zijn vader en Van Geluk attent maakte op de mogelijkheden van de oude zandgra- verij. Van nature was die ideaal van ligging en vorm voor de ontwikkeling van een openluchttheater. Het Beethovenhuis op een hoge duintop volgens Berlages plan uit 1908 (zie Ons Bloemendaal 1992/3) is altijd luchtkas teel gebleven. Het Openluchttheater, zoveel bescheidener van opzet, kon in 1948 in korte tijd worden gerealiseerd. Uitdaging De Jong jr. (Cees) nodigde op een zaterdagmiddag zijn vader, Van Geluk én diens echtgenote uit voor een ritje per auto naar deze uithoek van Bloemendaal. Allen waren enthousiast over het idee hier een openluchttheater te bouwen en hebben zich volledig ingezet voor de realise ring ervan. Toen het theater er eenmaal was zorgden van Geluk met zijn echtgenote Jeanne en Cees de Jong gedu rende lange jaren voor een bruisend Openluchttheater. Voor de energieke en ambitieuze bestuurder Van Geluk moet het idee van Cees de Jong een fantastische uitdaging zijn geweest. Het jaar 1948 was in aantocht. Koningin Wilhelmina zou haar vijftigjarig regeringsjubileum vierem Was dit geen schitterende gelegenheid om iets groots te verrichten en ook nog een deadline te hebben voor de oplevering? Door de bouw van een openluchttheater zou Bloemendaal in de wijde omgeving bekendheid krijgen. Zo kort na de oorlog was er honger naar cultuur. Wanneer die cultuur - toneel, dans, muziek - ook nog in een bijzondere omgeving gebracht kon worden, moest dit wel veel publiek naar Bloemendaal trekken. Later zou blij ken dat De Jong en Van Geluk hierin gelijk hadden gehad. Schenkingen In 1947 had de wederopbouw echter nog absolute voor rang. Voor woningen, fabrieken, wegen en bruggen was geld en materiaal beschikbaar, zij het op rantsoen. Voor een luxeproject als een openluchttheater hoefde de wet houder niet op Rijksgoedkeuring te rekenen. Maar zonder dat kon hij toch beginnen! Het terrein had hij vrij tot zijn beschikking en dankzij de steun van allen, van hoog tot laag in de politiek en bij Publieke Werken, kon hij met vindingrijkheid en doorzettingsvermogen het Openluchttheater in korte tijd realiseren. Het geld sprok kelde Van Geluk bij elkaar: honderdduizend gulden was voldoende. En binnen een paar weken had hij al 84.000 Overzicht van de speelweide, vijver, zitplaatsen en kleedhuis. Opname 18 juni 1948 (GAB). 16 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 16