Uitgewoond Het huis wordt in de loop der tijd totaal verwaarloosd. In 1990 wordt het complex voorgedragen als Provinciaal Monument. Er komen verschillende plannen om het te renoveren, variërend van een restaurant tot en met een appartementencomplex. Uiteindelijk wordt Bosch en Landzigt in 1995 in drie huizen gesplitst. De huidige eigenaar van de Hofstede, het aan de voorkant gelegen huis, maakt in maart 1995 een eerste inventarisa tie ten behoeve van de renovatie. Bij de voordeur zitten tien verschillende bellen. Het huis was verhuurd aan vele verschillende kamerbewoners en maakt een totaal uitge woonde en troosteloze indruk. De buitenkant, voordeur, raamkozijnen en luiken, zijn in jaren niet geschilderd. Binnen zitten vele lagen verf in allerlei wilde kleuren op de monumentale deuren, kozijnen en vloeren. De beten- gelde wanden en plafonds zijn verminkt. De hofstede is niet onderkelderd en bezit zelfs geen kruipruimte. Het is zomaar op het zand neergezet met een dikke schelplaag als isolatie. Het blijkt gelukkig een heel droog huis te zijn, absoluut niet vochtig. Ook de kelder die onder het Achterhuis ligt is kurkdroog. Bouwplan Er wordt begonnen met de grote schoonmaak. Het huis toont haar prachtige stijlkamers voorzien van fraaie wit marmeren schouwen. De brede paneeldeuren in prachtig gewelfde kozijnen geven toegang tot de verschillende ruimten. De oude lambrizeringen zijn nog overal aanwe zig. De marmeren wandplaten in de hal en de marmeren gangvloeren geven het voorhuis een elegante uitstraling. Zelfs de oude 'Amstel' toiletpotten, voorzien van blauwe gebloemde motieven en een houten bril, bieden nog steeds een royale zit. Er wordt een bouwplan gemaakt om het huis het comfort van deze tijd te geven, met respect voor de monumentale details. Immers, door de splitsing is er onder meer geen eigen elektrisch circuit en geen centrale verwarming. Maar ook een keuken en een trappenhuis moeten in de nieuwe situatie worden aangebracht. Een in de tekeningen voorziene doorgang naar de nieuwe keuken blijkt een 'natuurlijke' voorganger te hebben: het kozijn van de openslaande deuren anno 1797 wordt achter de betengeling van de eetkamer aangetroffen en hersteld. Een parketvloer blijkt niet nodig, onder alle lagen vuil en verf komen in alle kamers de oude, brede, grenen vloer delen te voorschijn. Als de schilder begint met het 'buiten werk' krijgt Bosch en Landzigt langzaam maar zeker haar allure terug. De Zaal en de serre met het vernieuwde, koperen dak. De nieuwe bewoners van de Zaal en die van het Achterhuis zijn inmiddels ook begonnen met de verbou wing en renovatie van hun huizen. Veel zorg wordt besteed aan de hoge, dubbele tuindeuren met inwandige schuifdeuren voorzien van panelen, en het gestucte pla fond in de Zaal. De serre krijgt een nieuw koperen dak. In het Achterhuis wordt veel aandacht besteed aan de prachti ge keuken, nog geheel in vroeg 20ste-eeuw-stijl, onder meer met een grote schouw, een servieskast met dubbele deur voorzien van glazen ruiten en een marmeren aan recht op de originele houten kasten. De vloer en de goot steen zijn van graniet. Anno 1998 kijken wij met veel plezier terug op het leerza me proces van de renovatie van Bosch en Landzigt. Het streven van alle eigenaren is en blijft het behoud van dit mooie huis, een cultuurhistorisch element uit de geschie denis van wonen en werken (als boerderij, tol en later buitenverblijf) in Zuid-Kennemerland. Marc en Edith Asselbergs Geraadpleegde documentatie Beschrijving van het Monument; Provincie Noord-Holland. 20 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 20