Steengoed Uitnodiging Landelijke Open Monumentendag, 12 september 1998 De Open Monumentendag 1998 staat in het teken van het vakmanschap dat nodig is voor de restauratie en het onderhoud van oude gebouwen: steengoed! Voor het eerst kunt u twee particuliere woonhuizen bezichtigen die momenteel gerestaureerd worden. In de gemeente Bloemendaal zijn op zaterdag 12 septem ber tussen 10.00 en 16.00 uur vijf monumenten te bezichtigen: in Vogelenzang de roomskatholieke kerk, de hoeve 's Gravenweg en het pompgebouw Oranjekom I in de Amsterdamse Waterleidingduinen. In Bloemendaal de voormalige herberg De Knip aan de Kleverlaan, en de her vormde kerk aan het Kerkplein. Hier zal tussen 12.00 en 14.00 uur de Noordhollandse Monumentenwacht met een demonstratiewagen aanwezig zijn. De vijf monumenten 1. De kerk van Onze Lieve Vrouwe ten Hemelopneming, Kerkweg 1 te Vogelenzang. Gebouwd in 1861. Vrijwilligers tonen u het interieur en schenken tegen een kleine vergoeding koffie en limonade in de ontmoetings ruimte naast de kerk. Wellicht zal het orgel bespeeld wor den. In de kerk is een kleine foto-expositie ingericht van de restauratie van de afgelopen jaren. Ook is er de moge lijkheid om de toren te beklimmen en de heem tuin naast de kerk te bezichtigen. 2. Hoeve 's Gravenweg, Vogelenzangseweg 164 te Vogelenzang. Het stalgedeelte van deze 17 de eeuwse langhuisboerderij aan de binnenduinrand stond op instorten. Er is uitleg over de restauratie die met speciale subsidie tot stand kon komen. 3. Pompgebouw Oranjekom I, met deskundige uitleg. Behalve de techniek van het nu niet meer in gebruik zijn de pompgebouw is ook de vormgeving van in- en exteri eur de moeite waard. Ingang Oase, Amsterdamse Waterleidingduinen tussen Vogelenzang en Aerdenhout, Eerste Leyweg 4. Links achter het bezoekerscentrum. Geldig toegangsbewijs voor de Waterleidingduinen is noodzakelijk, verkrijgbaar bij De Oase en in kaartjesauto maat. 3. De hervormde kerk op het Kerkplein te Bloemendaal- dorp. Gebouwd in 1636. Vrijwilligers tonen u het interi eur met de onlangs gerestaureerde glas-in-lood-ramen met wapens van Hollandse steden. Binnenkort zullen de leien van het dak vernieuwd worden. De Monumentenwacht geeft uitleg over het onderhoud van oude gebouwen tus sen 12.00 en 14.00 uur. 4. De voormalige herberg De Knip, bewoond door dezelf de familie sinds 173S. De huidige eigenaren tonen de res tauratie van de herberg, van bouwval tot woonhuis. Kleverlaan 2, naast de garage. Let u op het verkeer! Mogelijkheid tot het drinken van koffie en thee. Tevens Informatiepunt: bestuursleden van de Stichting Ons Bloemendaal zijn de hele dag aanwezig. Inlichtingen: Joan Patijn, telefoon 527 01 90 (na 17.00 uur). Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998 5

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 5