deze negatieve ontwikkeling een halt toe te roepen. Het terrein van het voormalige Provinciaal Ziekenhuis met zijn schitterende aanleg en de diverse gebouwen die op de lijst van rijksmonumenten staan, heeft onze bijzondere aandacht. Overleg over dit terrein en de omgeving vindt plaats met het bestuur van onze zustervereniging in Santpoort. Bovendien nemen wij deel aan het eind dit jaar tot stand gekomen verband van natuurbeschermingsorga nisaties en historische verenigingen, met als woordvoerder de heer Wijkhuisen van de Stichting Duinbehoud. Ons bestuurslid Peter de Natris organiseerde samen met P. van Twuyver, de conservator van museum Meerenberg, op 27 juni een zomerwandeling onder leiding van gidsen die alles konden vertellen over de natuur en de historie van het terrein. De wandeling werd in het najaar nog eens herhaald. De ontwikkelingen op het landgoed Lindenheuvel stellen ons nog steeds niet gerust. Ons bestuurslid Florentine van Eeghen volgt een en ander samen niet de omwonenden, verenigd in de Stichting Lindenheuvel. Sectie Monumenten Samen met de voorzitter van Bewonersbelangen Bloemendaal werd bestuurslid Joan Patijn ontvangen door de nieuwe wethouder De Kleermaeker, om van gedachten te wisselen over de wenselijkheid van een actief monu mentenbeleid door de gemeente. Ook volgde zij een cur sus monumentenzorg in Alkmaar. Benvenuta Zonder nog het oordeel van de minister, of de villa Benvenuta op de hoek van de Hartenlustlaan en de Noorderstationsweg te Bloemendaal-dorp een rijksmonu- ment zal mogen worden, af te wachten, nam de huidige eigenaar het goede besluit het huidige gebouw te zullen handhaven en er na restauratie een aantal appartementen en een penthouse in te vestigen. Hierover waren alle betrokken partijen zeer verheugd. Nadat op 14 december bericht kwam dat Benvenuta geen rijksmonument zal wor den, koestert Ons Bloemendaal hoop dat deze beeldbepa lende villa binnenkort op de lijst van gemeentelijke monu menten geplaatst zal worden. Joodse begraafplaats te Overveen Ons Bloemendaal wil een stichting oprichten tot behoud van de Joodse begraafplaats te Overveen. De vraag daar naar kwam van de Joodse gemeente te Amsterdam, voor wie de algehele verantwoordelijkheid voor deze zo ver weg gelegen begraafplaats te groot is. Immers, nog maar heel weinig nabestaanden moeten zorgen voor uitgebreide begraafplaatsen van groot historisch belang, zoals in Ouderkerk en Diemen. De kleine Joodse begraafplaats in Overveen, die uit 1797 dateert, behoort vanwege zijn his torisch belang ook tot het erfgoed van de gemeente Bloemendaal. De gemeente Bloemendaal zelf heeft zich er ook altijd bij betrokken gevoeld, zij verzorgt het terrein zo goed mogelijk. Een stichting waarin naast Ons Bloemendaal en de Joodse gemeente ook de gemeente Bloemendaal participeert, kan gelden voor het instandhou den bijeenbrengen en beheren en ook slagvaardig toezicht houden. Open Monumentendag Inhakend op het landelijk thema, stond de door Ons Bloemendaal voor de gemeente Bloemendaal georganiseer de Open Monumentendag op zaterdag 13 september in het teken van het vakmanschap bij restauratie. Hoogtepunten waren de openstelling van de boerderij 's Gravenhek aan de Vogelenzangseweg en de voormalige herberg De Knip aan de Kleverlaan. De eigenaren en aan nemers gaven een beeld van het restauratiewerk in uitvoe ring. De stichting had een informatiecentrum in De Knip ingericht. Evenals voorgaande jaren waren de Roomskatholieke kerk te Vogelenzang (19de eeuw) en de Hervormde kerk te Bloemendaal( l 7de eeuw) opengesteld, en waren vrijwilligers aanwezig om uitleg te geven. De jubilerende stichting Monumentenwacht liet in een reizen de bus bij de kerk in Bloemendaal zien hoe de Monumentenwacht eigenaren van monumenten met raad en daad ter zijde staat. Sectie Tijdschrift Bestuursleden zorgen voor de distributie van het tijd schrift, voor de losse verkoop in Boekhandel Bloemendaal en PapYrium te Bloemendaal, 'Happy II' te Overveen en bij 'Guillaume', Zandvoortselaan 165, op de grens van Heemstede en Aerdenhout. Het tijdschrift is nu ook in de bibliotheek van Vogelenzang te verkrijgen, en in Haarlem bij boekhandel Vernout. Sectie Groen Het stijgende grondwaterpeil in onze regio heeft steeds onze aandacht. De hernieuwde aanleg van de duinrellen juichen wij toe, het is een interessant experiment dat ook een verhoging van natuurwaarden kan betekenen. Het gevaar is echter groot dat de wateroverlast daarmee nog niet voldoende bestreden wordt. 12 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 1, voorjaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 12