Het nationaal park Zuid-Kennemerland zal in het oude pompgebouw onder de watertoren een nieuw bezoekers centrum vestigen. Ons Bloemendaal heeft een voorkeur voor een natuurlijk aandoende verbinding met de overzij de van de Zeeweg. Op uitnodiging van de gemeente namen twee bestuursle den deel aan een schouw van het openbaar groen. Wij hopen dat deze zeer instructieve dag herhaald zal worden. Het deed het bestuur genoegen op 2 december aanwezig te mogen zijn bij het 25-jarig ambtsjubileum van de heer Todirijo van de sectie Groenvoorziening van de gemeente. Historische Werkgroep De werkgroep bestond uit mevrouw Slagter en de heren Post en Schlatmann en mevrouw Slagter werd opgevolgd door de heer Ab Schuurman. De werkgroep is bezig met het bewerken van de zogehe ten 'Kroniek Overmeer' (1877-1914), waardoor 19de eeuwse raadsbesluiten ontsloten zullen worden voor histo risch onderzoek. Bij het onderzoeken van de bewoningsgeschiedenis van de Voorbuurt te Bloemendaal stuit de werkgroep op het pro bleem dat oude handschriften moeilijk te lezen zijn. Ons Bloemendaal zal informeren of een onderzoek door des kundigen in een of andere vorm betaalbaar zal zijn. Zoals eerder vermeld, is de werkgroep onder meer bezig met een vervolg op de kroniek van W.P.J. Overmeer. Deze heeft de geschiedenis van Bloemendaal vastgelegd - van de vroegste tijden tot 1880. De aanvulling van deze kroniek over latere perioden zal, alleen al vanwege de onstuimige groei vanaf 1900, nog meer informatie gaan omvatten. Momenteel is de werkgroep gericht op de notulen van de gemeenteraad, maar later zullen ook andere bronnen bestudeerd moeten worden om noodzakelijke, aanvullende informatie te verkrijgen. Zo zijn bij herhaling discussies over het spoorwegstation van Bloemendaal wel vastgelegd, maar bijvoorbeeld over de realisatie in 1900 is in de raad- snotulen geen informatie te vinden. De toegangswegen, de Noorder en Zuider Sationsweg, kregen pas bij raadsbesluit van 26 mei 1904 hun naam - terwijl ze al in 1902 wer den aangelegd door de NV Bloemendaalsche Exploitatie Maatschappij. Dergelijke lacunes in de gemeentelijke infor matie vergen dus dat de werkgroep ook andere archieven zal dienen te raadplegen - bijvoorbeeld dat van genoemde ontwikkelingsmaatschappij Ten slotte De oudheidkundige verenigingen in de regio sturen aan op meer samenwerking. De Vereniging Haerlem nam hier toe het initiatief dat door Ons Bloemendaal van harte wordt ondersteund. Met de steun in de rug van hun talrij ke donateurs, kunnen deze verenigingen een positieve rol spelen bij het behoud van ons aller erfgoed. Joan Patijn-Bijl de Vroe Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 1, voorjaar 1999 13

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 13