Versperring door de Duitsers aangebracht op de Julianalaan. Tussen de zogenoemde betonnen 'Hoekers', in het middenvak, lagen deksels, die konden worden verwij derd. In de putten pasten ijzeren staket sels, zodat de weg helemaal werd afgeslo ten. beschoten en een tram, en een hooiberg is in brand gevlogen. Het ging zo: Amerikaanse of Engelse vliegtui gen cirkelden heel laag, heel lang luchtalarm dat maar niet ophield. Plotseling schoten, iedereen vloog in huis en het duurde nogal even. Niemand wist natuurlijk wat er was gebeurd, maar toen moeder even bij mevrouw B. was, kwam mijnheer B. thuis, helemaal smerig, onder het kroos en de modder. Hij vertelde dat hij met de trein op weg was naar Amsterdam en plotseling werd er bij Halfweg op hun personentrein (zonder locomotief natuurlijk, dus zonder reden) geschoten. Uitgerekend op zaterdagmiddag met een propvolle trein. Toen de trein eindelijk stopte, wilde iedereen natuurlijk naar buiten, ook de coupé van B. Maar er stond een man voor de uitgang, die daar maar stil bleef staan. Hij bleek zwaar gewond te zijn en viel naar buiten. Niemand bekom merde zich om de gewonden en probeerde zelf in vei ligheid te komen. B. sprong er ook uit en dacht dat hij in een greppel sprong waar hij dekking zocht. Toen het voorbij was ging hij weer in de trein en haalde zijn aktetas, die hij had laten liggen. Die zat onder het bloed. Er waren reu ze veel gewonden. Vreselijk hè? 21 augustus Ik heb je toch geschreven van de huizenafbraak hier? Je zal het werkelijk niet meer herken nen, de Kleverlaan van de Mauermuur tot de spoorbomen is één vlakte, bezaaid met hout en stenen. Iedereen sleept hout weg, in karretjes en kinderwagens. Die huizen van de Delftkade achter ons bestaan ook al niet meer. 2 oktober We hebben een briefje ontvangen van Het Kennemer. Er staat: Aan de leerlingen. Nu het gebleken is dat er van geregeld schoolgaan niets zal komen, hebben de leraren een korte schriftelijke cursus, voorlopig voor een maand, voor de leerlingen, die niet kunnen komen, opgezet. Jullie moeten deze taken als zelfstandig huiswerk beschouwen en liefst in clubjes maken. Het mondelinge werk kun je elkaar dan overhoren, het schriftelijk lever je, duidelijk geschreven en van je naam en klasse voorzien, elke week bij de adm. Willem de Zwijgerlaan 114, Overveen in. Is dat niet mogelijk, dan bewaar je het tot we weer naar school kunnen. Kun je geen clubjes vormen, laat je het werk dan door een huisgenoot overhoren. Ik reken er op dat jullie allemaal ernstig zult werken en wens je het allerbeste en een tot spoedig ziens in goede welstand. De Rector, R. Kuitert. 1 1 oktober Bij ons is alles goed. We hebben Alice nu in huis, die uit Bloemendaal is geëvacueerd. Heb je gehoord dat Bloemendaal, Santpoort en Beverwijk zijn geëvacueerd? Het was een toe stand. Dinsdags hoorden de mensen dat ze zaterdags weg moesten zijn. Ze konden hun boeltje in hun huis laten of meenemen. De meesten zeiden dat ze bleven, maar toen het er op aankwam, verdwenen ze toch. Er werden bij de spoorbomen op de Kleverlaan fietsen gevorderd, dus alles moest lopend gebeuren. Eerst sleepte men van alles op kruiwagens, kinderwagens en zelfs planken met rolschaatsen eronder. Later zag je allerlei mensen, oud en jong, op bakfietsen en bakkerskarren rijden en handkarren voortduwen, die hoog opge laden waren. Je werd op het laatst gek van alle karren en wagens en mensen die van 18 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 1, voorjaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 19