's morgens vroeg tot 's avonds laat ons huis voorbij kwamen. Voor de Mauermuren werd het een opstopping. Vooral bij de Mauermuur op de Stuyvesantbrug stond een rij! Harold zit bij Frits, Hetty bij tante May en zo zit iedereen bij anderen in. Sommigen zijn in hun huis gebleven, maar er worden wel razzia's gehouden. Nu nog even over school: ik stuur je hierbij je taak. Onze klas is opgeheven, het is hope loos saai op school, als ik er eens kom. In elke klas ca. S of 6 kinderen en het onderwijs is natuurlijk lala. Hetty en Eef gaan twee keer in de week naar Oldewelt, die hun Homerus en Livius bij brengt. Hoe ze het verder hebben, weet ik niet, omdat ik weinig contact met hen heb vanwege de fietsenvordering, Daarom loop ik tegenwoordig alles af. Ineke en ik gaan twee keer in de week naar school en daar geeft v. E. ons les in Homerus en Livius. Ik werk verder de hele dag voor mezelf, doe de vakken volgens het rooster en werk zo de taak af. Maar nu is het hopeloos zonder licht. Hoe doen jullie nu? Wij gaan om half negen naar bed en staan om zeven uur op. Hebben jullie al eten van de centrale keuken? Wij beginnen binnenkort. 25 oktober Hoe stoken jullie? Wij hebben het potkacheltje nog steeds in de kamer en nu zet de smid er een brede pijp omheen, waarop we pannen kunnen zetten. De centrale keuken is heel goed. Wij zijn blok K en halen ons eten in de Noorderschool. Maar in het Kleverpark brengt de 'Zwitserse Stomerij' het eten aan huis. Ons menu van deze week: zondag: capu- cijnersoep, maandag: roggevlokkenpap, dinsdag: witte kool, woensdag: rode kool, donder dag: weer pap, vrijdag: bieten, zaterdag: zuurkool en zondag: tomatensoep. Van de pap maken we meestal soep door er selderij, wortels, maggi en ui en zo in te doen. 's Avonds doen we na de avondwandeling - vaste route is Kleverlaan, Bloemendaalseweg en Julianalaan - een spel of zingen een lied. Een sport die we tegenwoordig bedrijven, is hout sprokkelen. We hebben alleen nog maar wat zwarte kolen, maar ook nog een boom, die we bij kennissen hebben laten hakken en die we hier zagen en kloven. We koken nog wat eten bij dat van de centrale keuken, want meestal hebben we er niet genoeg aan. Dat doen we op de kachel, zoveel mogelijk met 'prikjes', zoals vader het noemt: twijgen en takjes met bladeren eraan. Ze branden 'knettergoed', vooral de bladeren. En nu van de hele Kleverparkweg de bomen op 't middenpad door vaklui gekapt zijn, lagen er natuurlijk allerlei takjes en die hebben we met armen vol naar huis gehaald. Nu is alles weg en gaan we naar Elswout waar ontzettend gehakt en gekapt wordt door willekeurige mensen, zodat het er grondig wordt verpest. Laatst hebben we een eva cuatiekarretje gekocht en daarop laden we nu alle takken die we maar kunnen vindexr. Het wordt nu alweer zo akelig donker, ik moet bijna ophouden. O kind, wat zal ik blij zijn als die oorlog voorbij is. Vandaag zijn hier weer acht mensen doodgeschoten en zes huizen in brand gestoken op de Westergracht bij de Leidsevaart. Vreselijk hè? De mensen moesten in een kwartier uit hun huis zijn en toen werd het voor hun ogen in brand gestoken omdat de hoofdwachtmeester van de politie was doodgeschoten. (Red: gaat dit over Hannie Schaft, en over De Aanslag die zo treffend is beschreven door Harry Mulisch?) Gisteren heeft zich hetzelfde afgespeeld in Amsterdam, waar 21 mensen zijn doodgeschoten en 15 huizen op de Apollolaan in brand gestoken omdat er een Duitse soldaat was doodgeschoten. In Overveen is Tankgracht langs de Willem de Zwijgerlaan, met op de voorgrond de betonnen 'Hoekers' op de Julianalaan. Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 1, voorjaar 1999 19

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 20