's Middags was de huiszoeking. Twee jochies van 19, 20 jaar van de Grüne kwamen bij ons, gingen meteen de huiskamer binnen waar Joost en ik zaten. Moeder had ze binnenge laten, Vader was in de tuin bezig. Ze praatten een tijdje met ons over vliegtuigen, omdat Joost een boek daarover las en vroegen ook terloops of we jonge mannen in huis hadden. Ze geloofden moeder op haar woord. We hebben toch nog wat aan Sinterklaas gedaan, en 't was werkelijk erg gezellig ook al hebben we het 's middags gevierd. Ik heb echte 'nuffige' cadeaus gekregen: een schattig poederdoosje met poeder erin, een poederdonsje, een zakspiegeltje, een houten doosje met poeder erin, een erg leuk doosje vaseline, een tube vaseline, S amandelen, een Borino cho colade en een stuk taai. Echte fijne cadeaus. Bij ons is 't tegenwoordig echt een rotstemming. Iedereen komt tijd tekort en 't is in huis meestal een echte slordige vuile boel vanwege dat gestook met hout, dat dan weer in emmers in de kamer staat en alle natte kleren en schoenen die te drogen hangen en liggen. Alleen 's avonds is er noodgedwongen rust. 7 januari 1945 Vader vermagert zo ontzettend. Hij weegt nu, ondanks dat we hem zoveel mogelijk toe stoppen, 98 pond. Het is griezelig om te zien. Ik werk niet veel voor school, de laatste tijd. Maar morgen begin ik weer met nieuwe kracht voor zover het mogelijk is met al het gesjouw. Joost en ik hebben hout gesprokkeld in het Bloemendaalse Bos. Wat is dat kaal geworden! Wij hebben het met Kerst- en Oud en Nieuw gezellig gehad. Vader had uit zijn distributie voor de 'feestweek' een paar kaarsen beschikbaar gesteld en heeft 's avonds voorgelezen uit 'The cricket on the hearth' van Dickens. Erg gezellig weer eens zoiets. Verder hebben we op Oudejaarsavond wat appelbeignets gebakken. Zalig! 25 februari We krijgen vanuit Zweden per persoon 800 gram brood en een kwart pond margarine! En kinderen beneden de 14 een half pond gort extra. Geweldig, we gaan ervan smullen. We hebben erover gedacht het brood achter elkaar op te eten. Heerlijk dat je eens door kan eten. En we hebben al hele beschouwingen gehad hoe we Joost's gort zullen nuttigen: in groentesoep, als pap of gemalen. Maar we zijn het er nog niet over eens. Hier worden overal 'versterkingen' aangelegd. Deckungslöcher e.d. en van die garages in de open lucht. En Vogelenzang is geëvacueerd - in anderhalve dag eruit - omdat er naar het verluidt startbanen voor de VI of V2 komen. Prettig kan dat worden! We zijn druk aan de tulpen-eterij 't smaakt heel goed, door stamppot proef je er niet veel van. Het heeft niet zo'n opdringerige smaak als pulp. En ook doen we het door brooddeeg, wat ook best gaat. l/3 tulp, 2/3 graan. Moeder heeft er ook een paar keer meel van gemaakt, maar dat is ontzettend veel werk en geprakt gaat het ook best door brood. Verder kan je 't nog roosteren en er dan meel van maken en ook zo, in kleine stukjes geroosterd, opeten als versnapering. Dus je ziet, genoeg mogelijkheden. De 'Deckungslöcher' (mangaten) aan de Kennemerweg. Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 1, voorjaar 1999 21

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 22