1 11 w [Bentveldsweg 102] voor Betsy's dochter Carry en haar man, Nico van Suchtelen; Rockaertsduin [Aerdenhoutsduinweg 13] voor George Breitner; Gimli- Huize [Schulpweg 2, later ook Spokenbos genoemd en gesloopt in 1941] voor de van Willem Witsen gescheiden Betsy van Vloten; en tenslotte naast de Zonnehof nog het houten DuinWeide [Bentveldsweg 104], wederom voor Betsy van Hoogstraten die zich had bedacht en toch maar liever naast haar dochter ging wonen. dat ik 't reizigersbloed in de asem heb!' In gedachten De huwelijksreis ging naar Spanje, waar Marius inspiratie voor zijn werk hoopte op te doen. En inderdaad boden de kathedralen van Avila, Segovia en Toledo hem stof voor een groot aantal doeken. Maar 'in gedachten zijn we dik wijls op Stamboel', schreef hij aan zijn moeder en Suze, en in de kantlijn voegde Jo eraan toe: 'Mari ziet er patent 1' VCRDiepiNG Lit k»m«r Ai%Lier. Huwelijk Een jaar was inmiddels verstre ken en ofschoon zijn huiselijk leven op orde leek, bedacht ook Marius zich. Hij ging trouwen. Al sinds de feesten ter gelegen heid van het huwelijk van koningin Wilhelmina en prins Hendrik, in februari 1901, ken de hij de Amsterdamse joffer Jo Stumpff. Over haar schreef Lizzy Ansingh, een medej offer met een vaardige pen, in de Amsterdamsche Dameskroniek van 12 november 1932: 'Toen de vriendinnen jong waren 18, 19, hoogstens 23 jaar, toen was daar één, modieuzer gekleed, eleganter dan de ande ren, gefêteerd; zij heette Jo, en trouwde later den schilder Bauer, die toen al beroemd was. Dit was een gebeurtenis in den kring der schilderessen.' Maar ook in de kring van de Bauers was het een gebeurtenis. De villa Stamboel was niet bere kend op zoveel vrouwen; hoe pijnlijk ook, er moest geschift worden. Op 7 augustus 1902 traden Marius en Jo, in aanwezigheid van slechts twee getuigen, in het huwelijk. De bruid droeg een simpel reiskostuum. Het leek of ze vast vooruitliep op wat de toekomst haar brengen zou. 'Ja 't kan me niet ver genoeg zijn', zou Marius later eens aan Isaac Israëls schrijven. 'Maar ik geloof Plattegronden interieur van Stamboel, uit catalogus van Bock. Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 1, voorjaar 1999 25

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 26