Van de redactie Zoals immer is dit eerste nummer van het jaar grotendeels gewijd aan het jaarverslag, waarin de gebeurtenissen en akti- viteiten van de Stichting Ons Bloemendaal in 1998 worden vermeld. Dit verslag en het financiële jaarverslag zullen tij dens de jaarvergadering op 19 april a.s. worden toegelicht. Wegens het grote succes van de lantaarnplaatjes van Bispinck die de jaarvergadering van vorig jaar hebben opgeluisterd, wordt dit programma herhaald. Wij hebben Henk Wieringa en Daan Buddingh wederom bereid gevonden een keuze uit het Bispinck-archief te komen vertonen, ditmaal met meer nadruk op Aerdenhout en Vogelenzang. De locatie is het nieuwe dorpshuis van Vogelenzang. Komt allen! De bestemming van Meer en Berg, het oude terrein van het Provinciaal Ziekenhuis, staat op dit moment volop in de schijnwerpers. In het artikel 'Park Meerenberg' geeft Peter de Natris de laatste stand van zaken, met aan het begin het citaat: "In Bloemendaal behoort geen plaats van stadskwartieren te zijn... Er worde gezorgd dat het blijve de plaats der parken in de eerste plaats!" Deze zo toepasselijke zinnen werden door hem geleend uit het verslag van een Gemeenteraadsvergadering in 1906 dat u ook hier aantreft. Het verslag werd door de historische werkgroep opgespoord en Henk Schlatmann schreef er een inleiding bij met de titel 'Een weg door de duinen'. Voor de zoveelste maal herhaalt de geschiedenis zich in Bloemendaal. Voor haar vaste rubriek 'Herinneringen' heeft Joan Jalink ditmaal een selectie mogen maken uit brieven die Ank van Hall-Cannegieter in de oorlogsjaren schreef aan een schoolvriendin die naar Hoogezand was geëvacueerd. In de gepubli ceerde fragmenten komt een levendig beeld naar voren van de belevingswereld van een zeventienjarig schoolmeisje in oorlogstijd. 'De Bauers in Aerdenhout' van de hand van Marie-Anne Coebergh-van der Marck is een goed gedocumenteerd en lezens waardig verhaal over de luttele jaren die Marius Bauer en zijn familie in Aerdenhout hebben doorgebracht. Bij het ter perse gaan van dit nummer overviel ons het bericht dat de Welstandscommissie van de gemeente Bloemendaal akkoord ging met de sloop van Bloemendaalseweg 90, het oude Pension 'Hartenlust' dat tegenwoordig in gebruik is bij de ABN-AMRO. Meer dan honderdvijftig jaar bleef dit charmante, dorpse gebouw bewaard. Wij menen dat de Voorbuurt van Mollaan tot Potgieterweg een beschermd dorpsgezicht zou moeten zijn vanwege de gaafheid van de oude bebou wing. Tegen de voorgenomen sloop en nieuwbouw hebben wij dan ook krachtig stelling genomen. Tot slot treft u een uitgebreide sortering van reacties alsmede één oproep en één mededeling in de betreffende rubriek. Florentine van Eeghen, redactie 1917: Cofé "De Witte Hond" (gesloopt in 1933) op het kruispunt Leidsevaart/Vogelenzangseweg. 4 Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 1, voorjaar 1999

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 4