gemeente verzonden, een kort geding werd aangespannen, enzovoort. Op initiatief van de Stichting Duinbehoud is tussen een tiental belangenorganisaties (de Stichting Ons Bloemendaal inbegrepen) een samenwerking tot stand gekomen die opkomt voor het behoud van de onvervang bare natuur- en cultuurhistorische waarden die dit gebied kenmerken. Deze organisaties keren zich niet tegen een bestemming ten behoeve van woningbouw op deze loka- tie. Wel benadrukken ze dat bouwplannen dienen te stro ken met genoemde waarden en ook met het parkconcept dat indertijd door de bekende landschapsarchitecten Zocher en Springer is ontworpen. Dit laatste is overigens ook een dwingende vereiste waaraan naar de mening van de gemeente de herinrichting van dit gebied moet vol doen. Grootschalig Het formuleren van eisen betekent nog niet dat er ook aan wordt beantwoord. In dit geval is dat zelfs allerminst gegarandeerd. De voorgenomen bebouwing dreigt immers te grootschalig uit te vallen. Zeker indien het als absolute bovengrens geldende aantal (450) woningen volledig zou worden gerealiseerd, raakt men op gespannen voet met het uitgangspunt dat het Zocher/Springer-concept moet worden gehandhaafd, zo niet zelfs hersteld. Dat bij 450 woningen het bebouwde oppervlak niet groter wordt dan vroeger het geval was, wordt wel als verdediging aange voerd, maar gaat voorbij aan het feit dat het gebruik van de ruimte bij een ziekenhuis totaal andersoortig is dan bij een woonwijk. Alleen al de toevoer- en verbindingswegen vergen aanzienlijk meer vierkante meters. Patiënten nemen immers nauwelijks aan enig verkeer deel en in het va-et- vient van het personeel heeft autoverkeer altijd een ver waarloosbare rol vervuld. Het behoud van de landschappe lijke en historische waarden van Meerenberg vergt een minder intensieve bebouwing. Nu sluit de intentieverkla ring niet uit dat er, om betere kwaliteit te garanderen, met een lager aantal woningen wordt volstaan. Het is echter de vraag of zo'n theoretische mogelijkheid ook enig realiteits gehalte heeft. Dit nu is zeer te betwijfelen. Naar verluidt is het aantal van 450 voor Park Brederode CV eerder een streefgetal dan een maximum - en men zal dan vasthou den aan de stelling dat er hier 450 woningen gerealiseerd mogen worden. Overigens zijn er rond dit cijfer nog wel andere onduidelijkheden. Uitgangspunt moet zijn dat wooneenheden, die gerealiseerd worden in reeds bestaan de gebouwen in dit aantal zijn begrepen. Ook is het de vraag welke omvang woningbouw mag hebben indien op een deel van het terrein 'voorzieningen voor de gezond heidszorg' worden gehandhaafd. De intentie-overeenkomst sluit dit niet bij voorbaat uit, maar vermeldt niet of dit dan gepaard moet gaan met minder woningen. Inspraak Kortom: Ons Bloemendaal is er niet gerust op dat er een evenwichtige planontwikkeling tot stand komt met ener zijds gedifferentieerde woningbouw en anderzijds het behoud van landschappelijke waarden. De afgelopen weken hebben laten zien dat met deze waarden, zo ze al onderkend worden, onvoldoende rekening wordt gehou den. In het 'open planproces' dat de gemeente voor ogen staat, kan hierin wellicht nog het nodige gecorrigeerd worden. Van meer belang is echter het bieden van goede mogelijkheden van inspraak, bezwaar en beroep. Derhalve bepleit Ons Bloemendaal, zoals ook is geschied door het Platform Bewonersoverleg Bloemendaal en Omstreken (PBBO)dat ter zake een complete bestemmingsprocedure ex artikel 10 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening van toepassing wordt - zonder gebruik te maken van de antici perende uitzonderingsclausules. Of willen we, in afwijking van het standpunt van ruim negentig jaar geleden, toch alleen maar een nieuw 'stadskwartier'? Peter de Natris Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 1, voorjaar 1999 7

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 7